strona główna
  Perły i gwiazdy w Novotelu
Logistyka i e-commerce na Pomorzu Zachodnim oraz Lesław Siemaszko odebrali statuetki Pereł Biznesu 2018.
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 11-12/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 11-12/2010    


„Świat Biznesu” rozmawia z Henrykiem Sawką, rysownikiem, satyrykiem i humorystą.

1 października br. w teatrze „Pleciuga” portowcy i ich goście uroczyście świętowali 60 rocznicę polskiej administracji w portach w Szczecinie i Świnoujściu.

W październiku do Kłajpedy zawitała delegacja z Pomorza Zachodniego, która zapoznała się z możliwościami przeładunkowymi  portu Kłajpeda, oraz rozmawiała o projekcie połączenia promowego Świnoujście - Kłajpeda.

25 października w Międzyzdrojach odbyło się ostatnie w mijającej kadencji posiedzenie Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego.

W 2011 roku wzrost gospodarczy Polski utrzyma się na poziomie z roku 2010, będzie miał jednak lepszą jakość - prognozował Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK na spotkaniu w Szczecinie.

Pod koniec września przy ul. Niemierzyńskiej oddano do użytku pierwszy z budynków które tworzą Technopark Pomerania. Znajduje się w nim Centrum Inkubacji Biznesu.

W murach największej na Pomorzu Zachodnim uczelni obradowało zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Nowe osiedla na obrzeżach miasta, ekskluzywne apartamenty, działki nad morzem - podczas XVI Zachodniopomorskich Targów Nieruchomości i Inwestycji swoją ofertę zaprezentowało 80 firm z naszego regionu.

W pierwszy weekend października w halach MTS przy ul. Struga na targach „Wszystko dla domu” można było zapoznać się z ofertą branży wykończenia i wyposażenia wnętrz.

Finanse są najważniejsze, najciekawsze, NAJTRUDNIEJSZE… Finanse gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, banków i innych instytucji finansowych, uczelni, szpitali, NGO, miast i gmin, last but not least  finanse PAŃSTWA - kraju kilku prędkości i pozostałych, prawie 200 państw…
Na temat  stanu i perspektyw finansów  wypowiadają się niemal wszyscy: gospodynie domowe, prezesi i dyrektorzy, bankierzy i bankowcy, rektorzy, marszałkowie, prezydenci miast, burmistrzowie i skarbnicy, posłowie, ministrowie, premierzy,  prezydenci … I oczywiście  profesorowie ekonomii i finansów, analitycy, doradcy, komentatorzy…

Pytają się mnie, jak się ma w Polsce ciemnota i zarządzanie ciemnotą – czy dobrze? I to jeszcze jak! Przypominam więc, że w zarządzaniu ciemnotą idzie o maksymalizację specyficznie definiowanych korzyści własnych, a jest to możliwe jedynie tam i wówczas, gdy uda się ciemnotę utrwalić i dalej rozwinąć.

Ten felieton powstał w niecodzienny sposób – został spisany na papierowej serwetce* w pewnej węgierskiej knajpce, gdzie miałam okazję skosztować przepysznej palinki w towarzystwie pewnego węgierskiego uczonego ekonomisty. Rozmawialiśmy jak ekonomista z ekonomistą o dokuczliwym wciąż kryzysie. Mój interlokutor zaskoczył mnie węgierskim programem - panaceum na kryzys.

„Wędrujący świat” oraz wydany kilka tygodni temu  „Świat na wyciągnięcie myśli” – te  i takie książki mógł w Polsce napisać tylko jeden Autor. Prof. Grzegorz W. Kołodko to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich uczonych, światowy autorytet w dziedzinie ekonomii, jeden z naszych „eksportowych” ekonomistów, o imponującym, wielojęzycznym  dorobku naukowym, znany i uznany za granicą , były wicepremier i minister finansów, podróżnik, fotografik, maratończyk, admirator kultury wysokiej. A przy tym erudyta, tytan pracy, barwna postać, autor suwerenny intelektualnie, raczej solista niż chórzysta, nie dbający o tzw. poprawność polityczną.
„Świat Biznesu” rozmawia ze Zbigniewem Łopińskim, właścicielem salonu i autoryzowanego  serwisu Volkswagena i Audi firmy Kołacz-Łopiński.


Od połowy października we wrocławskim Muzeum Etnograficznym zainteresowanie mieszkańców Dolnego Śląska budzi niecodzienna wystawa obrazująca losy polskich Karaimów, nielicznej dziś mniejszości etnicznej w Polsce.

Koncertową wersją opery „Madama Butterfly” rozpoczęła sezon artystyczny szczecińska opera. Artyści planują na najbliższe miesiące szereg występów, a nawet premier, pomimo iż instytucja został pozbawiona swojej stałej siedziby.

Szczecińscy biznesmeni, których połączyła wspólna idea niesienia pomocy, świętowali dwudziestolecie swojego klubu.

Gospodarzem Floating Garden Szczecin Open 2010 - największego zawodowego turnieju golfowego w Polsce był w drugi weekend października klub Binowo Park.

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
fax +48 91 885 48 03


Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz
tel. 091/4429275
redakcja@swiatbiznesu.com

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Mieczysław Manik
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki
Aneta Zelek

Współpraca
Monika Adamowska
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 091/4281111

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2418588