strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 11-12/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 11-12/2010    


„Świat Biznesu” rozmawia z Henrykiem Sawką, rysownikiem, satyrykiem i humorystą.

1 października br. w teatrze „Pleciuga” portowcy i ich goście uroczyście świętowali 60 rocznicę polskiej administracji w portach w Szczecinie i Świnoujściu.

W październiku do Kłajpedy zawitała delegacja z Pomorza Zachodniego, która zapoznała się z możliwościami przeładunkowymi  portu Kłajpeda, oraz rozmawiała o projekcie połączenia promowego Świnoujście - Kłajpeda.

25 października w Międzyzdrojach odbyło się ostatnie w mijającej kadencji posiedzenie Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego.

W 2011 roku wzrost gospodarczy Polski utrzyma się na poziomie z roku 2010, będzie miał jednak lepszą jakość - prognozował Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK na spotkaniu w Szczecinie.

Pod koniec września przy ul. Niemierzyńskiej oddano do użytku pierwszy z budynków które tworzą Technopark Pomerania. Znajduje się w nim Centrum Inkubacji Biznesu.

W murach największej na Pomorzu Zachodnim uczelni obradowało zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Nowe osiedla na obrzeżach miasta, ekskluzywne apartamenty, działki nad morzem - podczas XVI Zachodniopomorskich Targów Nieruchomości i Inwestycji swoją ofertę zaprezentowało 80 firm z naszego regionu.

W pierwszy weekend października w halach MTS przy ul. Struga na targach „Wszystko dla domu” można było zapoznać się z ofertą branży wykończenia i wyposażenia wnętrz.

Finanse są najważniejsze, najciekawsze, NAJTRUDNIEJSZE… Finanse gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, banków i innych instytucji finansowych, uczelni, szpitali, NGO, miast i gmin, last but not least  finanse PAŃSTWA - kraju kilku prędkości i pozostałych, prawie 200 państw…
Na temat  stanu i perspektyw finansów  wypowiadają się niemal wszyscy: gospodynie domowe, prezesi i dyrektorzy, bankierzy i bankowcy, rektorzy, marszałkowie, prezydenci miast, burmistrzowie i skarbnicy, posłowie, ministrowie, premierzy,  prezydenci … I oczywiście  profesorowie ekonomii i finansów, analitycy, doradcy, komentatorzy…

Pytają się mnie, jak się ma w Polsce ciemnota i zarządzanie ciemnotą – czy dobrze? I to jeszcze jak! Przypominam więc, że w zarządzaniu ciemnotą idzie o maksymalizację specyficznie definiowanych korzyści własnych, a jest to możliwe jedynie tam i wówczas, gdy uda się ciemnotę utrwalić i dalej rozwinąć.

Ten felieton powstał w niecodzienny sposób – został spisany na papierowej serwetce* w pewnej węgierskiej knajpce, gdzie miałam okazję skosztować przepysznej palinki w towarzystwie pewnego węgierskiego uczonego ekonomisty. Rozmawialiśmy jak ekonomista z ekonomistą o dokuczliwym wciąż kryzysie. Mój interlokutor zaskoczył mnie węgierskim programem - panaceum na kryzys.

„Wędrujący świat” oraz wydany kilka tygodni temu  „Świat na wyciągnięcie myśli” – te  i takie książki mógł w Polsce napisać tylko jeden Autor. Prof. Grzegorz W. Kołodko to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich uczonych, światowy autorytet w dziedzinie ekonomii, jeden z naszych „eksportowych” ekonomistów, o imponującym, wielojęzycznym  dorobku naukowym, znany i uznany za granicą , były wicepremier i minister finansów, podróżnik, fotografik, maratończyk, admirator kultury wysokiej. A przy tym erudyta, tytan pracy, barwna postać, autor suwerenny intelektualnie, raczej solista niż chórzysta, nie dbający o tzw. poprawność polityczną.
„Świat Biznesu” rozmawia ze Zbigniewem Łopińskim, właścicielem salonu i autoryzowanego  serwisu Volkswagena i Audi firmy Kołacz-Łopiński.


Od połowy października we wrocławskim Muzeum Etnograficznym zainteresowanie mieszkańców Dolnego Śląska budzi niecodzienna wystawa obrazująca losy polskich Karaimów, nielicznej dziś mniejszości etnicznej w Polsce.

Koncertową wersją opery „Madama Butterfly” rozpoczęła sezon artystyczny szczecińska opera. Artyści planują na najbliższe miesiące szereg występów, a nawet premier, pomimo iż instytucja został pozbawiona swojej stałej siedziby.

Szczecińscy biznesmeni, których połączyła wspólna idea niesienia pomocy, świętowali dwudziestolecie swojego klubu.

Gospodarzem Floating Garden Szczecin Open 2010 - największego zawodowego turnieju golfowego w Polsce był w drugi weekend października klub Binowo Park.

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3439640