strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 3-4/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 3-4/2010    


Świat Biznesu rozmawia z Romanem Kopińskim, współwłaścicielem i wieloletnim prezesem firmy Asprod


Od 8 do 9 kwietnia odbędzie się w Szczecinie VI Forum Samorządowe. Po raz pierwszy spotkanie będzie miało wymiar międzynarodowy. Do rozmowy o celach i założeniach forum zaprosiliśmy Władysława Husejkę, marszałka zachodniopomorskiego, Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina, Krzysztofa Lisa, starostę szczecineckiego, przewodniczącego Konwentu Starostów Województwa Zachodniopomorskiego oraz prof. Adama Szewczuka, kierownika Katedry Finansów Publicznych Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług na Uniwersytecie Szczecińskim. Redakcję reprezentują Włodzimierz Abkowicz i Magdalena Szczepkowska.


Choć pierwsza w Polsce elektrownia atomowa powstanie dopiero około 2020 roku, już teraz rozpoczęły się prace przygotowawcze. Województwo Zachodniopomorskie stara się, by tę wielomiliardową inwestycję zrealizowano właśnie u nas. Zgłoszono kilka możliwych lokalizacji.

Jeszcze w tym roku na tory w Zachodniopomorskiem wyjedzie 10 nowych szynobusów. Pod koniec stycznia umowę na ich wykonanie i dostawę marszałek województwa podpisał z Bydgoskim Holdingiem Pojazdy Szynowe PESA S.A.

W 2009 roku statki Polskiej Żeglugi Morskiej przewiozły 21,2 mln ton ładunków – trochę mniej niż rok wcześniej. W 2008 roku było to bowiem 21,6 mln ton.
 

Profesorowie Leszek Balcerowicz i Grzegorz Kołodko odwiedzili Uniwersytet Szczeciński w tym samym tygodniu. 11 stycznia w auli Wydziału Humanistycznego wystąpił prof. Leszek Balcerowicz, który oceniał 20 - lecie przemian 1989 roku. 15 stycznia prof. Grzegorz Kołodko również odnosił się do 20-lecia polskiego kapitalizmu przy okazji promując swoją książkę „Wędrujący Świat”.

Firma Sonion Polska i Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT podpisały umowę o współpracy w zakresie prac badawczo – naukowych. – To będzie doskonałe połączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnia praktyką – zapowiadają obie strony.

Róże zamrożone w ciekłym azocie i piana w kolorach tęczy towarzyszyły otwarciu trzeciej edycji zachodniopomorskiej Chemiki. Jak na chemików przystało już na samym początku pojawiły się elementy magiczne w wykonaniu studentek koła naukowego alfa-Reaktywni z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Jak walczyć ze stresem? Jak pokochać własne ciało i odkryć swoją kobiecość? Jak dogadać sie z nastoletnim dzieckiem? To tylko niektóre propozycje tematów i zajęć, w których panie będą mogły uczestniczyć podczas kolejnej edycji Festiwalu Rozwojowego dla Kobiet PROGRESSteron.

Marzec dla inwestorów, kwiecień dla fanów regionalnych specjałów - tak wygląda targowy rozkład jazdy w Szczecinie na najbliższe miesiące.

Pod tym intrygującym dubeltowym tytułem chcę dzisiaj odszukać głównych winowajców globalnego kryzysu. Choć doniesienia z rynków międzynarodowych są ostatnio zaskakująco optymistyczne, a wielu analityków jest skłonnych odtrąbić koniec kryzysu, to jednak nadal stanowczo za wcześnie na wznoszenie toastów. Są jednak tacy, którzy wznoszą je już dziś najdroższymi trunkami świata.  Kim oni są?

Jak pamiętacie (moi wierni Czytelnicy), w moich analizach, diagnozach i prognozach nie zawsze mówię prawdę, nie zawsze mówię  wszystko, ale zawsze mówię to, co chcę powiedzieć. Dzisiaj temat najwyższej rangi – zmiana Konstytucji. Pod pretekstem, że mamy mieć euro niektórzy uważają, że trzeba zmienić  Konstytucję, bo nie będzie już złotówki (a ona jest zapisana w Konstytucji). Abstrahując już od tego, że wartość nowej waluty będzie ustalana przez Niemców we Frankfurcie, to trzeba „skasować” Prezesa NBP, Radę Polityki Pieniężnej i sam NBP.

Podobno były chiński premier Zhou Enlai na pytanie o znaczenie rewolucji francuskiej, zadane przy okazji jej 200. rocznicy, przekornie odpowiedział: „Jeszcze za wcześnie, żeby coś powiedzieć”. Potrzebujemy mądrego dystansu…i do historii i do przyszłości… Przyszłość… Zukunft, future, futurum, futuro, buduszczeje… 2011, 2012, 2015, 2020, 2025, 2030, 2050… W sprawie przewidywania i prognozowania istnieją dwa skrajne podejścia.Firma Mariana Preissa specjalizująca się w produkcji artystycznych wyrobów metalowych zadziwia coraz to nowszymi realizacjami.


Przed nami wiosenna edycja Weekendu Mody. - Spotkamy się 6 marca w Hali Mercedes Mojsiuk w Szczecinie – zapowiada Wojciech Miziewicz z agencji reklamowej u.studio.


„Świat Biznesu” rozmawia ze Sławomirem Pińskim, dyrektorem pola golfowego Binowo Park Golf Club

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3439760