strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 4-5/2013

  HOME    Świat Biznesu nr 4-5/2013    

Szczecin z wyboru

„Zostaję” - od tego wyboru 156 osób rozpoczęło marcowy wieczór z Piotrem Najsztubem. Debacie na temat lokalnych dylematów przysłuchiwaliśmy się w  hotelu Radisson BLU.

Na sali znalazło się też 56 pesymistów. „Uciekinierów” błyskawicznie skwitował prowadzący: - Pojawiły się głosy, że to jest desant z Koszalina – żartował Piotr Najsztub.

Później było poważniej, prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu przedstawiła badania koniunktury w regionie. Okazuje się w 2012 r. zachodniopomorska gospodarka radziła sobie całkiem nieźle. To zasługa jej struktury. - Małe firmy i mikrofirmy są odporne na kryzys. Lepiej radzą sobie z dekoniunkturą – wyjaśniała prof. Zelek.
Debata „Szczecin - zostać czy uciekać” została zorganizowana w formule oksfordzkiej. W świetle niebieskich reflektorów usiedli optymiści, którzy zadeklarowali, że chcą zostać w Szczecinie. Czerwony błysk bił od pesymistów, którzy przekonywali, że w mieście i regionie źle się dzieje. Pośrodku usiedli włodarze Szczecina - Piotr Krzystek, i województwa – Olgierd Geblewicz.

- Jesteśmy Polską „c” - mówił prof. Wojciech Olejniczak, rektor ZSB, z grupy czerwonej. Naukowiec przyznał rację Winstonowi Churchillowi, który miał kiedyś powiedzieć: Polska gęś udławi się ziemiami zachodnimi.

Prof. Zelek podkręcając temperaturę debaty, prowokacyjnie podkreśliła, że w Szczecinie stoją puste biurowce, a koncepcje lokalnego rozwoju nie są spójne. - Biurowców nie buduje Szczecin, a prywatni inwestorzy – ripostował „niebieski” Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

- Dopóki nie zapomnicie o stoczni, dopóty nie uda się uda się wam zbudować nowoczesnego miasta – radził Piotr Najsztub. Zwolenników tego stwierdzenia mógł znaleźć wśród optymistów jak i pesymistów. - Stocznia Szczecińska powinna upaść w 2003 r. To byłoby dla Szczecina wielkie szczęście – mówił Więcaszek. - Stocznia jest nie do odtworzenia. Gospodarka morska odbudowuje się w innej formie – dodał.

- Lokalnym intelektem potrafimy zagospodarować te tereny – mówił „z sali” Bogumił Rogowski, prezydent Business Club Szczecin.

Piotr Krzystek przekonywał, że przed miastem stoi dobra przyszłość. - Wierzę w Szczecin. Wierzę, że się uda – akcentował prezydent. - Czy pan wierzy, że prezydentowi się uda? - Piotr Najsztub pytał się marszałka, udowadniając, że przygotował się do debaty i zna polityczne układanki. - Trzymam kciuki – wybrnął Geblewicz.

Debatę zakończyło kolejne głosowanie. Pytanie było to samo – zostaję czy uciekam ze Szczecina? Stosunkiem głosów 178 do 30 znowu wygrali optymiści. Kartki z napisem „zostaję” podnieśli także Krzystek i Geblewicz.

- Myślę, że to będzie dobre zdjęcie do następnej kampanii wyborczej – żartował Najsztub.

(masz)

Fot.Debatę na temat lokalnych dylematów poprowadził Piotr Najsztub (A.Słomski)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3015952