strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 3-4/2009

  HOME    Świat Biznesu 3-4/2009    

Szczecińskie „Bambino"

- To jest książka polityczna, może nie opowiada wprost o zmaganiach z władzą, ale pokazuje jak doświadcza historii zwykły człowiek - mówiła o swojej najnowszej książce prof. Inga Iwasiów.

„Bambino" było przedmiotem dyskusji, zorganizowanej pod koniec stycznia, w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie.

Zebrani próbowali zastanawiać się nad „szczecińskością" książki Iwasiów. Czy gdyby akcja powieści rozgrywała się w innym mieście, zyskałaby taki sam mocny oddźwięk u czytelników? Zdania,  co do tego były podzielone, podobnie zresztą, jak przy kwestii właściwego oddania realiów wczesnoPRL-owskiego Szczecina.

- Dlaczego bohaterowie nie chodzą na mecze piłkarskie Pogoni czy Arkonii? - pytano autorkę. Iwasiów broniła się tłumacząc, że „Bambino" to literacka fikcja: - Przecież opisywani w tej książce ludzie nie mogą chodzić wszędzie! Nie napisałam przecież epopei szczecińskiej, tylko rodzaj fantazji na temat osób, które kiedyś znałam.

„Bambino", to powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w Szczecinie od czasów powojennych do 1981 roku. Tytuł pochodzi od nazwy baru mlecznego, mieszczącego się przy pl. Kościuszki (obecnie znajduje się tam wypożyczalnia filmów), w którym spotykają się mieszkańcy miasta: spolszczona Niemka, Żyd, repatriantka. Wszyscy układają sobie życie na nowo, w oderwaniu od własnych korzeni i nawyków, wyniesionych z dzieciństwa.

Spotkanie w Wyższej Szkole Humanistycznej, zatytułowane przewrotnie „Męski punkt widzenia", poprowadził Andrzej Skrendo. W zadawaniu pytań Indze Iwasiów, sekundowali mu Wojciech Łopuch, Robert Cieślak i Alan Sasinowski.

(kas)
Fot.Sylwia Abkowicz

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044411