strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 9-10/2012

  HOME    Świat Biznesu 9-10/2012    

Szyszkin zwycięża w Policach

Już po raz 27 uczczono pamięć cenionego pedagoga i wybitnego szachisty szczecińskiego Tadeusza Gniota. Organizatorzy (Nauczycielski Klub Szachowy „Śmiały”) z powodzeniem kontynuują inicjatywę Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Międzynarodowe turnieje szachowe odbywające się rokrocznie w polickim Klubie Nauczyciela to jedna z najsilniej obsadzonych profesjonalnych imprez szachowych w kraju. W tegorocznej edycji (Police, 11-19 lipca) wzięło udział 32 szachistów (w tym 6 arcymistrzów) z Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Ukrainy.

Zwyciężył regularnie grający w Policach arcymistrz z Ukrainy Wadim Szyszkin. Niebywałe, bo to już jego trzeci policki skalp (wcześniej wygrywał w 1997 i 2004 r.). 43-letni „weteran” wyprzedził swego rówieśnika - polskiego mistrza międzynarodowego Klaudiusza Urbana (AZS Poznań). Obydwaj uzyskali po 6,5 pkt. z 9 rozegranych partii.

A miało być inaczej. Triumfatora upatrywano wśród „młodych wilków” ,  utalentowanych arcymistrzów polskich: startującego z nr 1 (najwyższy ranking) 22-letniego Jacka Tomczaka (AZS Poznań) i 23-letniego Michała Olszewskiego (Polonia Warszawa). Tym razem atak młodzieży się nie powiódł. Faworyci znaleźli się w gronie zawodników, którzy uzyskali 6 pkt. (Jacek Tomczak zmieścił się na trzecim miejscu na podium). Na pewno większe apetyty mieli także pozostali arcymistrzowie z zagranicy. Ubiegłoroczny zwycięzca – arcymistrz Spartak Wysoczin (Ukraina) był szósty (na osłodę wygrał turniej szachów błyskawicznych), a Widmantas Malisauskas (Litwa) dopiero siódmy (5,5 pkt.). Temu ostatniemu nie sprzyjały nawet obecność żony i przychylne oko Konsula Honorowego Republiki Litewskiej Wiesława Wierzchosia.

Słów kilka o wyróżnieniach specjalnych. W gronie kobiet najbardziej skuteczna okazała się mistrzyni FIDE Marlena Chlost z Gliwic, najlepiej grającym pedagogiem został uniwersytecki polonista z Poznania Paweł Graf. Prestiżową nagrodę dla najlepszego mieszkańca Polic odebrał mistrz FIDE Robert Kula. Z uwagą śledzono poczynania juniorów, startowało bowiem aż 8 młodych szachistów, w tym 5 z województwa zachodniopomorskiego. Najlepszy wynik osiągnął Jan Musiałkiewicz, który okazał się największą rewelacją turnieju. Ten niezwykle utalentowany 17-letni szachista z Poznania zajął wysokie 4 miejsce, wyprzedzając między innymi 4 arcymistrzów.

Tendencja „odmładzania” turnieju polickiego ma realne perspektywy. Obecność na imprezie pełnomocnika Niemieckiego Związku Szachowego ds. kontaktów polsko-niemieckich dr Hansa J. Hochgräfe i jego korespondencja z Polskim Związkiem Szachowym – to zapowiedź udziału w przyszłorocznej edycji po 4 członków kadry narodowej juniorów RFN i Polski.

Z reporterskiego obowiązku należy podkreślić zaangażowanie w organizację turnieju samorządu gminnego. Funkcję przewodniczącego Komitetu Honorowego pełni Burmistrz Polic Władysław Diakun, który od lat jest codziennym obserwatorem zmagań szachistów. Ważnym akcentem – jak co roku zresztą – był udział w uroczystym otwarciu i zakończeniu turnieju - rodziny patrona zawodów: syna Mieczysława Gniota, wnuczek Aleksandry i Joanny i... niespełna rocznego prawnuka Tymoteusza.

Kolejna 28. edycja Międzynarodowego Turnieju Szachowego im. Tadeusza Gniota za rok.

Masław

Fot1.Wadim Szyszkin w towarzystwie Mieczysława Manika, prezesa polickiego szachowego klubu Śmiały kroi tort na koktajlu kończącym turniej.

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3015954