strona główna
  Perły Biznesu 2018: fotowoltaika z Selfy i Paweł Fornalski, prezes IAI S.A.

Znamy laureatów 15. edycji konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego organizowanego przez naszą redakcję

WIĘCEJ>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 10-11/2014
Terapia na luzie

Zbigniew Pawłowski, fizjoterapeuta, specjalista w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji w Szczecinie, pracownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o tym, dlaczego ból kręgosłupa może oznaczać problemy z wątrobą.

Wioślarka Magdalena Fularczyk, mistrzyni świata i medalistka Igrzysk Olimpijskich w jednym ze swoich wywiadów nazwała pana najlepszym rehabilitantem, a to dlatego, że wielokrotnie stawiał ją pan na nogi. Ale zacznijmy od początku. Jest pan specjalistą terapii manualnej. Co to takiego?

Terapia manualna jest naturalnym sposobem leczenia, do którego niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka oraz specjalistyczne umiejętności, które nabywa się na licznych zagranicznych szkoleniach. Leczenie polega na przywracaniu organom i narządom ich funkcji. Dotyczy to nie tylko aparatu ruchu, ale także wzroku, słuchu i pracy innych części ciała. Zajmujemy się całym organizmem człowieka, bo wiele struktur w naszym ciele ma wpływ na pozostałe narządy i układy.

Pierwsze zapiski o terapii manualnej sięgają starożytności. Zajmował się nią już Hipokrates, który nastawiał złamania i zwichnięcia. Nowożytna terapia manualna zajmuje się tkankami miękkimi. Dzięki badaniom i obserwacjom odkrywano kolejne zależności między historiami chorób, a dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów.

Dla przykładu, bóle w okolicach prawego podżebrza oraz dolegliwości gastryczne mogą być efektem problemów z wątrobą. Ale kłopoty z wątrobą mogą też rzutować na ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, a nawet na ból barku. Mówiąc krótko: choruje wątroba, a boli kręgosłup.

Przejdźmy do praktyki. Przychodzi do pana pacjent i mówi, że boli go szyja. Co pan robi?

Sprawdzam napięcie mięśni. Chcę wiedzieć, jaki zakres ma ból, jak promieniuje. W ten sposób określam, czy problem tkwi w odcinku szyjnym kręgosłupa, czy w innej części ciała. Jeśli badanie wskazuje na wątrobę, to trzeba się nią zająć.

Zdarza się często, że urazy oraz zabiegi operacyjne w obrębie kończyny wpływają na odcinek szyjny kręgosłupa. Podam taki przykład: jeśli po skręceniu stawu skokowego nie przywrócimy mu prawidłowej mechaniki, to po kilku latach, pojawi się  ból barku po stronie przeciwnej.

Są także osoby, które mają problem z górnym odcinkiem kręgosłupa i prawdopodobnie po pewnym czasie będą miały kłopoty ze wzrokiem. Nerwy rdzeniowe są bowiem połączone nerwem trójdzielnym, który ma wpływ na mięśnie gałki ocznej.

Podczas leczenia dotyka pan pacjenta, uciska różne punkty na jego ciele…

…Nie uciskam. Za pomocą rąk rozluźniam napięte tkanki. Organizm zaczyna wówczas prawidłowo funkcjonować, a ból zmniejsza się, albo zanika.

Pacjenci z jakimi dolegliwościami przychodzą do pana?

Przychodzą do mnie osoby z bólem kręgosłupa, z rwą kulszową, pacjenci, którzy zmagają się z bólem, który promieniuje do kończyn dolnych. Zdarzają się osoby z problemami gastrycznymi, bólem narządów wewnętrznych, osłabieniem wzroku i zaburzeniami słuchu. Terapia manualna może też pomóc dzieciom, które np. mają kolkę. Wielu pacjentów kieruję do młodszych rehabilitantów, których szkolę.

Pomaga pan również sportowcom, którzy zmagają się z różnymi urazami. Magdalena Fularczyk jest jedną z wielu osób, którym pan pomaga.

W swojej praktyce miałem do czynienia z dużą liczbą sportowców. Nie miałem wśród pacjentów tylko rugbysty. Często pomagam piłkarzom. W dniu, w którym rozmawiamy, był w moim gabinecie dla przykładu piłkarz Lecha Poznań.

A może pan podać jakiś spektakularny sukces w swojej praktyce?

Każda pomoc pacjentowi, która przynosi efekty, daje satysfakcję. Ale najprzyjemniej jest, gdy uda się pomóc dzieciom. Aktualnie jedną z moich pacjentek jest dziewczynka, która ma problemy ze wzrokiem. Utraciła go w wyniku uderzenia. Sytuacja zaczyna się jednak poprawiać. Zmiany są niewielkie, ale dla nas: dla mnie i dla mamy dziewczynki, są one ogromne. Dziecko nie widziało nic, a teraz dostrzega kształty i kolory.

Jaką  profilaktykę zaleca pan swoim pacjentom?

W ostatnich dziesięcioleciach ludzie zmienili swój tryb życia z chodzącego na siedzący. To niesie dużo kłopotów. Sporo krzywdy mogą wyrządzać niektóre ćwiczenia fizyczne, na przykład popularne „brzuszki”, które powodują lordozę. Wyjaśniam, o co chodzi. W kręgosłupie są naturalne krzywizny, jedna z nich w części szyjnej. Działają one jak amortyzatory, które pozwalają znosić duże obciążenia. Ale kiedy siedzimy przez dłuższy czas lub ćwiczymy mięśnie brzucha, kręgosłup robi się prosty. Naturalne resory przestają działać. Pojawia się nacisk pionowy na kręgi, co jest amortyzowane poprzez dyski. Ale w końcu dyski nie wytrzymują naporu i pojawiają się problemy.

Tłumaczę swoim pacjentom, jak powinni się zachowywać na co dzień. Radzę, jak podnosić ciężkie rzeczy. Wyjaśniam, jak należy siedzieć przy biurku, a jak w samochodzie, itd. W profilaktyce chorób kręgosłupa bardzo ważny jest ruch, czyli to, co ludzkość robiła przez wieki.

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiała: Magdalena Szczepkowska

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2791997