strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2016

  HOME    Świat Biznesu 12/2016    

Trumponomika

Donald Trump republikańskim prezydentem USA. Stało się, werdykt amerykańskich wyborców, którzy zademonstrowali bunt przeciw establishmentowi jest nieodwołalny. Ten wynik wyborów przestraszył połowę obywateli Ameryki i wprawił w histerię niemal cały świat. Najwięcej obaw obok konsekwencji dotyczących polityki militarnej, budzą plany gospodarcze Trumpa. Wprawdzie Trump w kampanii przedstawił coś, co nazywał planem „gospodarczej odnowy”, to jednak trudno w tej miksturze sprzecznych ze sobą, wręcz antagonistycznych pomysłów szukać pragmatycznego programu ekonomicznego, który mógłby wyprowadzić Amerykę z wciąż tlącego się kryzysu. A co zapowiada Trump? Z jednej strony ten biznesmen chce uchodzić za liberała i wraca do pomysłów z lat osiemdziesiątych i do zasad reaganomiki (polityki ekonomicznej Ronalda Reagana). Obniżki podatków i dyscyplina budżetowa to faktycznie zadania niezbędne w tej najbardziej zadłużonej gospodarce świata. Skąd więc tak ostra krytyka Trumpa? Bo Trump tak naprawdę to prawicowy ideowiec z wilczym apetytem na powrót do interwencjonizmu i protekcjonizmu. Te zapowiedzi wzbudzają najwięcej sensacji. Trump ma „zamknąć granice”, żeby chronić rynek amerykański przed tanimi produktami, głównie z Chin i Meksyku. Nie rozumie przy tym związków przyczynowo- -skutkowych, nie rozumie, że cła działają w dwie strony, więc mogą poważnie zaszkodzić gigantom amerykańskiego biznesu. Według Trumpa, Apple, Facebook, Google czy General Electric mają nadal sprzedawać za granicę swoje produkty bez ceł i generować zyski dla amerykańskich akcjonariuszy. Trump zrobi też wiele, żeby zniechęcić amerykańskie firmy do inwestowania poza Stanami Zjednoczonymi i zmotywować je do reindustrializacji kraju. Marzy się Trumpowi eksplozja inwestycji infrastrukturalnych, powrót potęgi amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego i reaktywacja wydobycia węgla i innych paliw płynnych.

Trump najwyraźniej ma dość globalizacji. Twierdzi, że Ameryka sama sobie poradzi i zapowiada podwojenie PKB. Jeśli ma na myśli jedną kadencję swojej prezydentury, to tą deklaracją skazał się na miano najbardziej niewiarygodnego i niedouczonego prezydenta USA. Podwojenie PKB w ciągu czterech lat oznaczałoby przecież kilkunastoprocentowe tempo wzrostu gospodarczego co roku. Taką dynamiką nie mogą się poszczycić nie tylko najszybciej rozwijające się gospodarki świata, ale także megabiznesy Trumpa.

Trump wywołuje w gospodarce światowej silne emocje. Analitycy rynków finansowych i eksperci od koniunktury wróżą, że rządy Trumpa wywołają recesję w ciągu kilkunastu miesięcy. Niestety jego idee gospodarcze nie mają nic wspólnego z logiką. To niezintegrowane ze sobą pomysły, tworzące koktajl Mołotowa dla globalnej gospodarki.

PS Już dzisiaj zaczynam pisać podręcznik pt. „Trumponomika – największy humbug współczesnej ekonomii”. Prezydent Trump zapewne dostarczy mi wiele materiałów empirycznych do tego dzieła. Sporo materiału już mam – od roku czerpię z polskiej gospodarki, bo widzę tu sporo analogii.

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor ZPSB, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088973