strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 6-7/2014

  HOME    Świat Biznesu nr 6-7/2014    

Trzeba inaczej poukładać te klocki!

Dr n.med. Maria Ilnicka – Mądry, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o zarządzaniu szpitalem i bezdusznym systemie.

Proszę nam na początek przedstawić aktualną fotografię szpitala.

Szpital ma 880 łóżek, 26 klinik, wiele zakładów diagnostycznych, wspomagających działalność tych klinik. Szpital jest zlokalizowany w trzech miejscach. Serce szpitala bije na Unii Lubelskiej, ale mamy tez szpital z siedmioma klinikami w Policach,  Klinikę Psychiatrii w Szczecinie na ul. Broniewskiego. Szpital leczy rocznie ok. 50 tysięcy pacjentów. Ponadto w naszych strukturach mamy 49 specjalistycznych poradni, w których leczy się rocznie ponad 120 tys. pacjentów.

Szpital  posiada także zakłady diagnostyki, w tym diagnostyki obrazowej, takie jak zakład radiologii czy tez zakład medycyny nuklearnej. W naszych zakładach i laboratoriach  rocznie wykonuje się 1000000  badań.

Kieruje pani potężną instytucją. Jak Pani dyrektor to robi, że szpital na Unii Lubelskiej nie ma długów.

Rzeczywiście jest to duże wyzwanie. Odpowiem tak: właściwie gospodarujemy pieniędzmi, jakie posiadamy. Przede wszystkim stosujemy zasadę, która dotyczy każdej firmy, a w szczególności takiej , której celem jest wyjątkowa działalność – ratowanie ludziom zdrowia, szczegółowo liczymy koszty. Kolejną sprawą jest umiejętne wydawanie pieniędzy, które wynikają z umów zawartych z naszym głównym płatnikiem, czyli Narodowym Funduszem Zdrowia. To wszystko stwarza nam możliwość utrzymania płynności, i kończyć rok z niewielkim zyskiem.

Jak zmienił się szpital w ostatnich latach?

Szpital ma 70 lat i zbudowany był przed II Wojną Światową dla potrzeb Wehrmachtu. Jak na tamte czasy, był to jeden z bardziej nowoczesnych szpitali. Dziś też jest to bardzo nowoczesny szpital dzięki świetnej kadrze lekarzy, wysokiej klasy specjalistów, którzy w 26 klinikach wykonują świadczenia i zabiegi na rzecz pacjentów o wysokim stopniu doskonałości. Dopełnia tą wielkość bardzo dobre zaplecze diagnostyczne z nowoczesną aparaturą . Szpital ma dziś przychody w wysokości ponad 250 mln złotych. Zarządzam taką kwotą w ciągu roku.

Przy środkach tej wielkości i znajdowaniu innych źródeł dofinansowania - a myślę tu o środkach unijnych – zrobiliśmy w tym szpitalu wiele. Mam na myśli remonty, dzięki którym stworzyliśmy dobre warunki pacjentom wszystkich klinik, a także wybudowanie od nowa dwupoziomowego bloku operacyjnego oraz  nowych klinik intensywnego leczenia dla dorosłych i dla dzieci, kliniki otolaryngologicznej.

Z kolei termomodernizacja budynków szpitalnych,  nie tylko dodała urody szpitalowi, ale znamiennie zmniejszyła koszty jego funkcjonowania wskutek oszczędności w zużyciu ciepła.

Wybudowaliśmy też własną kotłownię olejowo – gazową , którą ogrzewamy nasze budynki, spalarnię odpadów medycznych.

Gratulujemy pani dyrektor z umiejętności sprawnego zarządzania i radzenia sobie z trudnościami. Ale porozmawiajmy teraz  o ogólnych problemach dotyczących służby zdrowia. Zacznijmy od kolejek do specjalistów.

Próby rozwiązania tego problemu przez ministra Bartosza Arłukowicza idą w dobrym kierunku. Został opracowany program, który ma być wdrożony w 2015 roku. Teraz są przygotowane rozporządzenia wykonawcze. Na dostępność do lekarzy specjalistów składa się wiele elementów. Wymogi, które stworzył płatnik, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczący poradni specjalistycznych trzeba urealnić. Nie można lekarzowi narzucać liczby przyjmowanych pacjentów poprzez ustalanie  jedynego słusznego wskaźnika- czasu trwania wizyty. Lekarz – specjalista naprawdę mógłby przyjąć niejednokrotnie więcej chorych, ale  ma wyznaczoną liczbę pacjentów, którą wolno mu w danym dniu przyjąć.

I tego się w żaden sposób nie przeskoczy …

… Ale to się musi zmienić. Ten system stworzyli ludzie i ludzie powinni ten system zmienić. Jeśli płatnik trzyma się kurczowo rozporządzenia, które zostało wydane ileś lat temu to jest to w moim odczuciu bezsensowne. Lekarz ma wolę i możliwości przyjęcia więcej pacjentów , ale nie może zmieścić się w tzw. systemie, który nie pozwala zarejestrować więcej pacjentów.

Są pacjenci, którzy wymagają pół godziny uwagi, ale są tez tacy, którzy  przychodzą  tylko na kilka minut, by przekazać informacje dotyczącą dotychczasowego leczenia.

Drugą sprawą  jest, również powiązany z organizacja systemu, wymóg płatnika wielkich kwalifikacji lekarza. Niebawem NFZ będzie określał specjalistów od lewego ucha lub prawej nogi. Częste są sytuacje, że  lekarz rezydent, pracujący w klinice, który nie ma jeszcze co prawda specjalizacji, ale ma wiedzę i kompetencje do tego, by udzielić porady pacjentowi. Ale nie udziela, gdyż system nie pozwala mu na to.

Kolejna kwestia  dotyczy lekarzy rodzinnych. Pokutuje myślenie, że lekarz rodzinny ma jedynie obowiązek skierowania pacjenta do specjalisty. A przecież to jest też lekarz specjalista, który ma dużą wiedzę, i może wykorzystać ją do zaspokojenia oczekiwań pacjenta wobec specjalisty. Zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, gdzie specjalista postawił już diagnozę  i podał wskazówki do leczenia.

Porozmawiajmy o prywatyzacji służby zdrowia. A może to jest panaceum na bolączki służby zdrowia.

W moim odczuciu gwarantem dobrego zarządzania jednostkami ochrony zdrowia  nie jest forma własnościowa. Nie zgadzam się z opiniami, że jeżeli szpital jest prywatny to jest dobrze zarządzany, jeśli jest publiczny to -  źle. Przecież nasz szpital, który jest jednostką publiczną ma płynność finansową i  dodatni wynik finansowy. Na rynku powinny istnieć zarówno szpitale prywatne jak i szpitale publiczne.

Podstawą poprawy ochrony zdrowia, powinien stać się  właściwie wyciągnięty wniosek z konstytucji z 1997 r. Tak jak każdy ma w Polsce prawo do leczenia, tak każdy powinien mieć prawo do leczenia za własne pieniądze tam gdzie chce. Natomiast dzisiejszy stan prawny nie pozwala pacjentowi leczyć się za swoje prywatne pieniądze w publicznym szpitalu!
Gdyby w szpitalu publicznym pozwolono korzystać pacjentom z ich środków, jestem w stanie zapewnić im te możliwości. Korzystanie z odpłatnego leczenia w szpitalach publicznych skróci kolejki pacjentów leczonych ze środków NFZ.  Wielu pacjentów wybierze, płacąc pieniądze, szpital publiczny, który ma odpowiednią kadrę i kwalifikacje.

Szpital ma moce, jest wola pracującej w szpitalu kadry, żeby pacjentów przyjąć. I tak jest w wielu szpitalach publicznych. Natomiast od lat próbuje się rozdzielić to co publiczne od tego, co jest prywatne, doprowadzając w ten sposób do marnotrawstwa, polegającego m.in. na  niewykorzystaniu aparatury, która  przestaje pracować, gdyż limit się skończył i nie można jej wykorzystać dla świadczenia usług pacjentom prywatnym.

Taką politykę narzucają nam aktualne przepisy, które powinny mieć mniejszą rangę prawną niż prawa wynikające z ustawy zasadniczej , czyli naszej Konstytucji. Uważam , że  potrzeba nam kreatora odpowiedzialnego za  politykę zdrowotną.

Ale tę rolę pełnić powinien resort zdrowia.

Tak, tu ruch należy do ministerstwa zdrowia. Minister, tak jak i rząd ma przedstawicieli w 16 województwach w postaci wojewodów. I oni powinni zarządzać w województwach służbą zdrowia. Oni najlepiej wiedzą jakie są potrzeby regionu. Czy otworzyć nowy szpital, czy przekształcić istniejący w inny. Przecież inna jest specyfika ochrony zdrowia na Pomorzu Zachodnim, a inna na Śląsku. Wojewodzie trzeba dać nie tylko narzędzia, ale i określone kompetencje. I gdyby tak było, to mielibyśmy poukładane te wszystkie klocki.

Mamy na Pomorzu Zachodnim 1,760 mln mieszkańców. Trzeba więc policzyć, ile potrzeba nam  łóżek szpitalnych „ostrych”, ile łóżek „przewlekłych” dla pacjentów którzy wymagają długoterminowych pobytów, ile dla dzieci z wyliczeniem przyrostu naturalnego. To powinno się  tworzyć tu w jednym miejscu.

A u nas marszałek swoje, samorządy lokalne swoje …

Ustawowo poza właścicielami prywatnymi są cztery organy założycielskie tworzące szpitale. Gminy, powiaty, marszałkowie i uczelnie wyższe. Każdy ma inne usadowienie i jest inaczej postrzegany chociażby  przy podziale środków unijnych. Są pieniądze unijne przeznaczone dla samorządów i takie szpitale uczelniane jak nasz nie mogą do tego wyciągnąć reki. A leczą przecież pacjentów z tego samego województwa! Absurd goni absurd. Wszyscy z osobna  to widzą,  ale nie potrafimy wyciągnąć jednego wspólnego wniosku dla całego środowiska, a często wręcz odwrotnie dochodzi do rywalizacji. Nie można rywalizować na zasadzie, czy więcej wyleczymy małych dzieci, czy też więcej osób starszych. Trzeba leczyć i tych i tych.

Na koniec pytanie. Co pani doktor robi po godzinach?

Mam wspaniałą  rodzinę : męża, dwie córki i dwóch wspaniałych wnuków, dzieci mieszkają  w odległości 700 kilometrów od Szczecina. Wieczorem rozmawiam z nimi za pośrednictwem skype’a, co stało się swoistym rytuałem rodzinnym. Ponadto mam ogród, w którym hoduję piękne kwiaty. Ale przede wszystkim lubię czytać. Dużo spaceruje z mężem Antonim, który zawsze był dla mnie wspaniałym wsparciem  w kierowaniu przez 17 lat szpitalem.

Dziękujemy za rozmowę.

W dwa ognie zagrali: Magdalena Szczepkowska i Włodzimierz Abkowicz
Fot. Michał Abkowicz

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2984270