strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 6-7/2016

  HOME    Świat Biznesu nr 6-7/2016    

Uczniowie czarnoksiężnika

Na początek przypomnienie, kim jest uczeń czarnoksiężnika. W swej pokręconej osobowości uczeń czarnoksiężnika sądzi, iż posiadł wszelkie rozumy i zdolności osobliwie posługiwania się miotłą... i faktycznie potrafi ją wprawić w ruch, lecz niestety nie potrafi jej zatrzymać, skutkiem czego w końcówce miotła go wymiata! No i zaczynamy. Uznano, że już dość prywatyzacji i w związku z tym mamy w Szczecinie jeszcze socjalistyczne przedsiębiorstwo państwowe i szereg tzw. spółek skarbu państwa , osobliwie w gospodarce morskiej, którą trzeba ratować i przywrócić przemysł stoczniowy - w ruinie. Jasne jest, że w związku z tą akcją ratunkową trzeba obsadzić rady nadzorcze swoimi, raczej niekompetentnymi ludźmi, których pewną rozrywką staje się zwalanie winy na poprzedników i pisanie tzw. zawiadomień do prokuratury, o możliwości popełnienia przestępstwa”. Niech prokuratura szuka tego „co poeta miał na myśli”. Na szczęście w Zachodniopomorskiem dominuje biznes prywatny - czy on może być spokojny - to jest pytanie retoryczne. Spójrzmy teraz na nasz Szczecin. To co Szczecin ma najcenniejszego - to kamienice i ulice. Ojcowie i matki Szczecina nie mogą zrozumieć, że miasta mają być ulice, a nasze mają być kamienice. A jak to wygląda w szczegółach? Perełki budownictwa secesyjnego (wille i kamienice) w znaczącym procencie pozostają komunalne, a lokatorzy nie płacą czynszów i kwota przekracza 100 milionów pln. Faktem też jest, że lokatorzy mentalnie wpadają do kategorii, której nie chcę dosadnie nazwać. No cóż, ale bezradni radni pochylają się nad ich nieszczęsnym losem... od zawsze. Jedyna rada - sprzedać na licytacji z ceną wywoławczą od złotówki... i zająć się ulicami wybrukowanymi piękną zabytkową kostką zalaną pseudoasfaltem przez firmę komunalną, aby inna firma komunalna mogła zalewać w nim dziury. I tak działają uczniowie czarnoksiężnika, bez świadomości, co może zrobić miotła. Amen.

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, profesor ZPSB, informatyk, rektor senior Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2984306