strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 5-6/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 5-6/2010    

W Berlinie i Szczecinie: Globalne otwarcie

"Świat Biznesu" rozmawia z Witoldem Jabłońskim, wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego

-Dni Województwa Zachodniopomorskiego, coroczna prezentacja regionu, przekraczają w tym roku granicę.

-Naszym marzeniem było, by po udanych prezentacjach województwa w Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach wyjść na szersze wody. I tak się stanie. W tym roku Dni Województwa organizujemy w Berlinie.

Odeszliśmy od koncepcji klasycznych prezentacji powiatów, jak to miało miejsce do tej pory. Uznaliśmy, że w Berlinie trzeba to zrobić inaczej.

Czyli jak?

Głównym założeniem Dni Województwa w Berlinie jest zachęcenie mieszkańców stolicy Niemiec do przyjazdu do sąsiedzkiego województwa zachodniopomorskiego. Będziemy ich do tego zachęcać poprzez prezentację oferty kulturalnej i turystycznej, pokazując szeroki potencjał naszych możliwości.

Dni Województwa potrwają od 21 do 30 maja, a ich kulminacja przypada na czwartek 27 maja.

Dni rozpoczniemy 21 maja spektaklem plenerowym Teatru Kana pt. "Dokąd?. Partnerem tego widowiska ze strony niemieckiej będzie znana berlińska instytucja kulturalna Zamek Bröllin. 23 maja odbędzie się połączony występ Chóru Akademickiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Chóru Akademickiego Uniwersytetu Szczecińskiego w dwóch berlińskich kościołach. 25 maja w berlińskim klubie muzycznym Aufsturz odbędzie się występ kwartetu jazzowego Sylwestra Ostrowskiego.

Przy tej okazji chcemy wypromować tworzącą się Akademię Sztuki: właśnie poprzez prezentację teatru, muzyki poważnej i jazzu.

-A jak będzie wyglądać kulminacja Dni?

27 maja od 10 do 22.00 na berlińskim Dworcu Głównym Hauptbahnhof, w miejscu gdzie przewija się tysiące ludzi z całych Niemiec, pojawi się nasze stoisko główne. Przez cały dzień będziemy prezentować tam walory naszego regionu.

W tym samym dniu w siedzibie kraju związkowego Brandenburgia w Berlinie, położonego w centrum miasta obok Muzeum Holocaustu, organizujemy konferencję turystyczną, połączoną z prezentacją produktów turystycznych województwa, adresowaną do biur i agencji turystycznych. Zaprezentujemy tam nasze sztandarowe marki jak Szlak Żeglarski, Szlak kajakowy Szczecin - Berlin - Bałtyk, Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, nasze uzdrowiska, pola golfowe i tereny do uprawiania nordic walking.

Zwieńczeniem tego dnia będzie uroczystość główna z udziałem władz województwa zachodniopomorskiego oraz Marka Prawdy, ambasadora RP w Niemczech, w sali Atrium Deutsche Bank. Będzie to Zachodniopomorski Wieczór z Chopinem. Utwory Chopina grać będzie Sławomir Wilk w towarzystwie klarnecisty Andrzeja Wojciechowskiego.

Dodam jeszcze, że wieczorem w tym samym dniu odbędzie się prezentacja dwumiesięcznika "Pogranicza", zaś w młodzieżowym Klubie Polskich Nieudaczników wystąpią zespoły muzyki alternatywnej.

-Dni Województwa potrwają do niedzieli 30 maja.

W trakcie ostatniego majowego weekendu odbędzie się m.in. tradycyjny turniej golfowy z udziałem ludzi biznesu z obu stron Odry. Będą też kontynuowane imprezy artystyczne takie jak m.in. kolejny spektakl teatru Kana, wystawa "Zachodniopomorskie w fotografii" czy też występ Żeńskiej Orkiestry Dętej Olimpia z Łobza.

Dodam jeszcze, że po to, by osiągnąć zamierzony efekt, Dni Wojewódtwa poprzedzimy intensywną akcją promocyjną w niemieckich mediach.

-Świat staje się globalny. W czerwcu dla odmiany przywitacie w Szczecinie liczną delegację z chińskiej prowincji Guangdong

Od 10 do 12 czerwca odbędzie się w Szczecinie I Polsko - Chińskie Forum Naukowo- Gospodarcze. W ten sposób chcemy rozwijać bilateralną współpracę na poziomie samorządów lokalnych, wyższych uczelni i przedsiębiorstw.

Organizatorami Forum obok Urzędu Marszałkowskiego jest Polsko - Chińskie Stowarzyszenie Naukowo - Gospodarcze Pomorze Zachodnie - Guangdong oraz Północna Izba Gospodarcza.

-Kto weźmie udział w Forum ze strony chińskiej?


-Chińska delegacja liczyć będzie ok. 70 osób. Do Szczecina przyjadą reprezentanci władz prowincji, naukowcy, biznesmeni, dziennikarze oraz przedstawiciele izb i stowarzyszeń gospodarczych. W trakcie pobytu odbędzie się m.in. debata gospodarcza, którą poprowadzi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz giełda kooperacyjna z udziałem przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego i z prowincji Guangdong.

Naukowcy z uczelni obydwu regionów spotkają się na konferencji zorganizowanej w Auli Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy Forum wezmą też udział w odbywających się w tym czasie wydarzeniach jak Dni Morza oraz Gala Północnej Izby Gospodarczej w Parku Różanka.

-Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał: Włodzimierz Abkowicz

Fot.archiwumWydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088310