strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 4-5/2014

  HOME    Świat Biznesu nr 4-5/2014    

W Binowie golf dla każdego

Sławomir Piński, dyrektor zarządzający Binowo Park Golf Club o styczniowym początku sezonu, podatkach i o brydżu  na polu golfowym.

Pogoda tej zimy była wyjątkowo przychylna...

Rzeczywiście, tegoroczna wiosenna aura z początkiem roku nas ucieszyła. I to z kilku powodów. Po pierwsze, z przyczyn technicznych, bo - dzięki szybszej wegetacji  roślin - płynniej mogliśmy wejść w nowy sezon. Po drugie, przez wzgląd na sprawy biznesowe, a po trzecie – z powodu czysto sportowego, gdyż gra na polu golfowym mogła trwać nie 9, a niemal 11 miesięcy. Już w styczniu przeprowadziliśmy całkiem duży turniej. Dodatnie temperatury, słońce, nie za silny wiatr - to wszystko sprzyja golfowi.

Jednak prawdziwy sezon dopiero przed nami. Jakie główne imprezy będą organizowane w Binowo Park Golf Club?

Kalendarz mamy bogaty. Już pierwszy turniej - Turniej Otwarcia Sezonu, był z racji ważności oraz liczby uczestników (wzięło w nim udział ponad stu golfistów) - jednym z istotniejszych. Wiadomo że, każdy chce rozpocząć sportowy rok jak najlepiej.

Mamy też już za sobą kwietniowy turniej par AEZ Golf Pair Challenge, który zainaugurował oficjalnie sezon golfowy w Polsce. W maju czeka nas z kolei turniej eliminacyjny World Golfers Championship. Finał tego cyklu odbędzie się w ostatni weekend sierpnia również w Binowie, zaś zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentować nasz kraj w Republice Południowej Afryki podczas finału światowego WGC, czyli mistrzostw świata amatorów w RPA.

Także w maju przeprowadzimy zmagania dla zawodowców Floating Garden Szczecin Open 2014 Presented By Grupa Azoty. Poprzednie edycje uznane zostały w powszechnej opinii za jedne z najlepszych w Polsce. Jest to impreza o najwyższej randze, w której uczestniczą czołowi golfiści z całej Europy. To nasze flagowe zawody, także pod względem promocyjnym, gdyż startują w niej zawodowi golfiści z Niemiec, Szwecji, Danii. Ale nie tylko. Przyjeżdżali już do nas  gracze z USA czy Australii.

Łączycie w swojej działalności golfa także z innymi dyscyplinami sportowymi.

Zgadza się. Od kilku lat fajnie rozwijają się zawody golfowo-brydżowe rozgrywane w ramach mistrzostw Polski. Prestiż imprezy podkreśla fakt, że odbywają się rokrocznie pod patronatem dwóch polskich związków sportowych – brydżowego i golfowego. Tegoroczny dwubój organizujemy pod koniec maja.  W dłuższej perspektywie pragniemy- by coraz więcej brydżystów zaraziło się golfem, zaś coraz więcej golfistów - brydżem.

Jak jest z tą elitarnością golfa? Panuje stereotyp, że to gra dla bogatych snobów...

Opinii o golfie jest wiele, ale z taką  zupełnie się nie zgadzam. Po pierwsze, naszą dyscyplinę  uprawia kilkanaście milionów ludzi na całym świecie. Gdyby była rzeczywiście elitarna, grałoby w golfa co najwyżej kilkanaście tysięcy. Uważam, że jest to sport dla wszystkich. Owszem, są kluby lub turnieje przeznaczone dla osób lepiej sytuowanych, ale znaczną większość stanowią golfistów zwyczajni pasjonaci sportu. Porównam to do rynku motoryzacyjnego. Można jeździć samochodem wartym kilkaset tysięcy złotych, ale także takim za kilka tysięcy. Wszystko zależy od zasobności portfela. Ale  każda z tych osób jest pełnoprawnym użytkownikiem dróg. Ta sama zasada panuje w golfie.

Od kilku lat wprowadziliśmy kurs na "Zieloną Kartę". Dziesięć godzin nauki, zakończonych egzaminem i nagrodą, w postaci kija golfowego oraz piłki, kosztuje niespełna 400 złotych. Jest wiele innych przyjemności, za które zapłacimy więcej.

Czy nadal można mówić o tym, że Zachodniopomorskie jest zagłębiem golfowym?

Ostatnio dołączyło do naszego grona pole w Kamieniu Pomorskim. Możemy więc poszczycić się czterema 18-dołkowymi obiektami, co klasyfikuje nas w ścisłej krajowej czołówce. Także w Gorzowie powstało niedawno nowe pole. Z racji bliskości ze Szczecinem i dogodnym dojazdem trasą S-3, nadarza się świetna okazja do wymiany doświadczeń i płynących z tego wzajemnych korzyści. Powiem krótko, na przestrzeni lat prymat naszego województwa w kwestii posiadanych pól golfowych, nie został nadszarpnięty. Oprócz nas chyba tylko województwo pomorskie posiada cztery pełnowymiarowe pola.

Podatki w Polsce nie przyczyniają się do rozwoju golfa...

Niestety, podatki od pól golfowych są liczone tak jak od terenów rekreacyjnych, więc stawki są stosunkowo wysokie . W innych krajach, np. w Niemczech, opłaty są symboliczne, a często pola golfowe są zwolnione z podatku gruntowego, co sprzyja rozwojowi. Liczymy na to, że wraz z integracją rynków Unii Europejskiej regulacje prawne będą takie same we wszystkich krajach członkowskich.

W 2016 roku golf powróci do grona dyscyplin olimpijskich.

Praktycznie już weszliśmy do tego grona. Jesteśmy pełnoprawną dyscypliną olimpijską, co warto byłoby przekuć na jej popularyzację, choćby w polskich szkołach. Moim marzeniem jest rozpowszechnienie golfa wśród młodzieży, byśmy dochowali się przyszłych pokoleń grających na wysokim, co najmniej europejskim poziomie.

Rozmawiał: Paweł Stężała

FOT. ARCHIWUM

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2981542