strona główna
  Wręczyliśmy Perły Biznesu 2021
Wkład obywateli Ukrainy w rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego wydarzeniem roku 2021. Marcin Hołub, prezes mPower Osobowowścią Biznesu. Redakcja naszego magazynu po raz 18. wręczyła nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego.
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 7-8/2009

  HOME    Świat Biznesu 7-8/2009    

W dwa ognie: Golfowa kwadratura koła

 “Świat Biznesu” rozmawia ze Sławomirem Pińskim, dyrektorem pola golfowego Binowo Park Golf Club

Jakie są związki golfa z biznesem

Pinski 1_1.jpgSławomir Piński: - Golf  niewątpliwie pomaga w biznesie. Każda duża firma na świecie, zarówno producenci i dealerzy samochodów, banki, instytucje finansowe są bardzo zaangażowane w golf jako miejsce promocji własnej marki. Sponsorują duże turnieje golfowe oraz eventy z udziałem swoich klientów i partnerów biznesowych. W każdym portfelu nowoczesnej kampanii reklamowej na świecie dla golfa zagwarantowane jest ważne miejsce.

Mówiąc o bezpośrednim oddziaływaniu golfa na biznes, to golf powoduje, że relacje,  ważne z punktu widzenia załatwianych interesów sprzyjają nawiązaniu przyjaznych relacji. Często sądzi się, że na polu golfowym załatwia się interesy. I to jest prawda. Jednak o interesach nie rozmawia się podczas samej gry w golfa. Na polu golfowym  miło spędzamy czas. Jeśli lubimy golf sportowy, to rywalizujemy między sobą, zaś jeśli traktujemy golf rekreacyjnie, to mniej zwracamy uwagi na wynik a bardziej na otaczającą nas przyrodę. Na interesy wystarczy czas po zakończeniu rozgrywki. Zresztą każdy, kto uczestniczy w biznesie, zdaje sobie sprawę, że najważniejsze rzeczy załatwia się w kilka minut, a resztę czasu zajmują sprawy techniczne związane z organizacją biznesu.

A czy na samym golfie można zarobić?

-Jeśli weźmiemy pod uwagę podstawową jednostkę czyli 18 dołkowe pole golfowe i 9 dołkowe pole treningowe oraz budynek klubowy, tak jak to ma miejsce w Binowie - to jest to biznes, na którym bardzo ciężko jest zarobić pieniądze. Uniwersalną zasadą na świecie jest to, że pola golfowe muszą funkcjonować w pewnym otoczeniu. Pola golfowe same w sobie inicjują inne interesy. Dlatego przy polach golfowych buduje się domki letniskowe, apartamenty, hotele. Pola golfowe są swoistym kołem zamachowym do prowadzenia interesów.

Zagraniczni inwestorzy, zanim podejmą decyzję o inwestycji na danym terenie - również w Polsce - pytają o infrastrukturę: czy w pobliżu jest  szkoła i przedszkole z wykładowym językiem angielskimi właśnie pole golfowe.  Są to elementy, które przemawiają na korzyść danej lokalizacji. Wielu zagranicznych menedżerów gra w golfa, a ta umiejętność jest traktowana na równi z prawem jazdy i znajomością jązyków obcych.

Samo pole golfowe, położone na obszarze 60-100 ha, z racji bardzo wysokich kosztów utrzymania (codzienne koszenie trawy, podlewanie nawożenie) nie przynosi dochodów. W Polsce, ze względów klimatycznych, golf jest sportem sezonowym. Sezon trwa od początku kwietnia do połowy października. Dopiero w powiązaniu ze wspomnianym już otoczeniem jest przedsięwzięciem biznesowym. M.in. dlatego bardzo zabiegamy o to, żeby pola golfowe były zwolnione z podatków gruntowych. Są to bardzo wysokie podatki, takie jak w przypadku prowadzenia klasycznej działalności gospodarczej. Z tym że w golfie  biznes prowadzony jest na olbrzymim obszarze i relatywnie ten podatek jest ogromny.

Dodajmy, że na zbliżonym obszarze, jaki macie Państwo w Binowie  mieści się,  cały Goleniowski Park Przemysłowy, gdzie  jest kilkadziesiąt firm, które generują potężne dochody.

- Podatek gruntowy od średniej wielkości pola golfowego jest w granicach pół miliona złotych. Liczby te odstraszają i zniechęcają inwestorów do budowy nowych pól golfowych. Również gminy, które chcą partycypować w inwestycjach w pole golfowe  mają  związane ręce ze względu na  wysokość podatku od gruntu pod przyszłe pole. Pojawił się projekt zniesienia podatku gruntowego od powierzchni powyżej 10 ha, ale już w fazie projektu pomysł został oceniony zgoidnie z mentalnością Janosika: bogatych chcecie  zwolnić z podatków, żeby bogatym żyło się lepiej. Jest to klasyczny populizm.

A jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów?

- Zupełnie inaczej. W najbiedniejszym landzie niemieckim Meklemburgii - Pomorzu Przednim  wybudowano w ciągu kilkunastu lat od zjednoczenia Niemiec 16 pól golfowych. Dofinansowanie z różnych funduszy pomocowych wyniosło 50 proc.  Zostały one wybudowane za połowę kwoty. Pola te dostają też dotacje w wysokości 50 proc. na wszystkie działania maktetingowe. Nie płacą oczywiście podatków gruntowych.

Zwracam uwagę na to, że pola golfowe generują jedną z najważniejszych gałęzi turystyki – turystykę golfową, gdzie  specyficzny turysta  zostawia dwa razy więcej pieniędzy niż przeciętny turysta. Jest to cenny turysta, który śpi w hotelach, chodzi na zakupy, korzysta z różnych usług, potrafi nawiązać kontakty biznesowe. Czy jako region, który ma ambicję być przyjazny inwestorom możemy pozwolić sobie na to, żeby z tego zrezygnować?

Na szczęście świadomość urzędników samorządowych w regionie jest w tym względzie wysoka. Dostajemy solidne wsparcie, ale wszystko rozbija się o podatek gruntowy. W Turcji w okolicy turystycznej miejscowości Belek jest 16 pól golfowych i związanych z nimi  kilkadziesiąt hoteli 5-gwiazdkowych. Interes kwitnie pełną parą.  A u nas mimo silnego lobby golfowego sytuacja przypomina kwadraturę koła!

Wysokie podatki ograniczają  także rozwój pola w Binowie.

- Mamy od trzech lat sprecyzowane plany. zamierzamy przekształcić  kolejny teren pod budowę w Binowie drugiego 18-dołkowego pola golfowego. Jednak nie możemy nic zacząć zanim nie poprawią się warunki funkcjonowania pola. Dzięki nowemu polu będziemy bardziej atrakcyjni., gdyż pobyt gości w Binowie będzie dłuższy. W okolicznej wsi mamy tereny przeznaczone pod budowę hotelu i apartamentowców.

W golfa grają byli  prezydenci Clinton i Bush, i aktualny prezydent Barack Obama. Kto ze znanych polityków w Polsce gra w golfa?

- W golfa gra minister sportu Mirosław Drzewiecki i minister infrastruktury Grabarczyk...

... i to jest za małe lobby...

- ... ale niestety nie mam informacji, żeby w golfa  grał minister finansów.  Znakomitym golfistą jest też senator Andrzej Person. Spośród celebrytów ze świata kultury i rozrywki na polach golfowych pojawiają się często Andrzej Strzelecki, Krzysztof Materna, Mikołaj Grabowski, dyrektor Teatru Starego w Krakowie, Robert Rozmus, Wiktor Zborowski, Piotr Gąsowski, Michał i Marcin Wójcikowie z kabaretu Ani Mru-Mru. Pod koniec sierpnia większość z tych osób zawita do Binowa i będą oni rywalizować w  kategorii celebrytów w turnieju Polish Golfers Championship.

A jeśli chodzi o zachodniopomorskich VIP-ów?

- Bywa ich wielu przy okazji różnych eventów w Binowie. Jeśli chodzi o zaawansowanych golfistów to można do nich zaliczyć wicemarszałka Witolda Jabłońskiego i radną sejmiku wojewódzkiego  Małgorzatę Jacynę-Witt.

A spośród przedsiębiorców?

- Zbyszek Hahs, właściciel znanej kliniki stomatologicznej czy też Rafał Zmysłowski prezes firmy CSV.

Golf to również biznes dla graczy zawodowych, którzy żyją z golfa.

- Zawodowi gracze żyją z golfa. W Polsce nie ma jeszcze golfistów, którzy  grają  na takim poziomie żeby zarabiać na życie. Na świecie golfiści są grupą najlepiej zarabiających sportowców. Legendarny Tiger Woods - mimo młodego wieku - w swojej karierze zarobił już ponad 800 mln dolarów. Będzie to pierwszy sportowiec w historii, który zarobi ponad miliard dolarów.

Wróćmy na ziemię. Jak w Binowie można nauczyć się grać w golfa?

- Od szeregu lat organizujemy w Binowie kursy na zieloną kartę, czyli na takie golfowe prawo jazdy. Uczymy zasad gry, podstawowych uderzeń i etykiety golfowej. Kurs taki, który obejmuje  pięć  dwugodzinnych lekcji i kończy się egzaminem kosztuje 350 zł. Jest to swoista przepustka do większości pól golfowych świata.

Golfiści po ukończeniu 18 dołkowego pola rozgrywają jeszcze jeden - dołek nr 19.

- 19 dołek "rozgrywany" jest po zakończeniu turnieju w restauracji w domku klubowym.  Spotykają się tam golfiści po rozegranej rundzie. Chętnie dzielimy się wtedy wrażeniami  o udanych uderzeniach i dobrych zagraniach. przy szklaneczce whisky lub piwa.

Dziękujemy za rozmowę.

W dwa ognie zagrali Włodzimierz Abkowicz i Magdalena Szczepkowska

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki
Danuta Zawadzka

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3620151