strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 5-6/2009

  HOME    Świat Biznesu 5-6/2009    

W dwa ognie: Nie dajmy się zwariować !

„Świat Biznesu” rozmawia z dr Ewą Kramarz, psychiatrą, kierownikiem Centrum Psychiatrycznego w Szczecinie. 

- Czy prowadząc biznes, trzeba mieć mocne nerwy?

- Myślę, że do prowadzenia biznesu trzeba mieć silną konstrukcję psychiczną i dojrzałą osobowość.

-Jakie więc cechy powinna mieć osoba, która chce się porwać na prowadzenie biznesu?

Kramarz2_1.jpg- Teoretycznie, przedsiębiorca powinien mieć osobowość nie zaburzoną, która cechuje się przestrzeganiem obowiązujących zasad i reguł, dobrze wykształconą uczuciowością wyższą, czyli normami etycznymi, estetycznymi i moralnymi. Biznesmen powinien być prawdomówny, praworządny, uczciwy, nie korupcyjny, nie nepotyczny.

Niektórzy fatalnie zareagowali na zmianę ustroju gospodarczego. Mówili przy tym, że zostali wykorzystani, ich firmy padły. Twierdzili, że w dzisiejszych czasach liczą się przede wszystkim ludzie o osobowości nieprawidłowej, dawniej psychopatycznej. Pod tym pojęciem kryją się oportuniści, którzy jak przysłowiowy czołg dążą do celu. Nie znają litości i współczucia. Są bezwzględni w dążeniu do realizacji swoich planów. Nieobce są im zachowania korupcyjne, gdyż korupcja daje możliwości rozwinięcia swojego biznesu, pozyskiwania zleceń. Wielu z nich aprobuje nepotyzm, a potem tłumaczy się naiwnie, tak jak niedawno jeden z wicepremierów.

Osoby dawniej nazywane psychopatycznymi są chłodne, bezwzględne, często uciekają się do kłamstw. Tacy ludzie mają dziś szanse na utrzymanie biznesu. Potrafią utrzymać się na powierzchni. Ich odpowiedź na zarzuty o mobbing w miejscu pracy brzmi: proszę spróbować inaczej funkcjonować. Jeśli będę łagodny, ludzie zlekceważą mnie. Kiedy zaś mam do pracowników chłodny stosunek, obawiają się o pracę i wówczas bezbłędnie wykonują swoje obowiązki nawet za niewielkie pieniądze.

- Chyba jednak nie jest aż tak źle. Znamy pozytywne osobowości biznesu, które co roku wyróżniamy Perłami Biznesu.

- Nie można oczywiście generalizować tego, co powiedziałam. W każdym środowisku są różni ludzie. Wśród lekarzy bywają osoby otwarte, dobre , bezinteresowne, ale też interesowne, przedmiotowo traktujące pacjentów.

Jestem psychiatrą, przychodzą do mnie ludzie z problemami. Najczęściej osoby, które prowadziły kiedyś biznes. Teraz skarżą się na to, że im się nie udało, opowiadają, że zachowywały się jak „duże dzieci”, które pozwoliły zawładnąć sobą. Pracownicy ich dobroć traktowali jako przejaw słabości. To też jest cecha osobowości kiedyś zwanej psychopatyczną - wykorzystać osoby dobre.

Myślę, że prawdziwymi perłami biznesu są ludzie dobrzy, z pasją, sensowni, tacy, którzy wierzą, że są w stanie coś zmienić i udoskonalić. Potrafią równocześnie wymagać i są dorzeczni w działaniu. Słowem, jest to mieszanka ludzi dobrych i konsekwentnych równocześnie.

- Przejdźmy do innego pytania. Jak w okresie kryzysu powinien zachować się szef firmy?

- Przede wszystkim nie może tracić głowy. Ciągłe mówienie o kryzysie, bombardowanie nas przeróżnymi informacjami o wzroście franka, spadku euro, niekorzystnie wpływa na ludzi. Przychodzą do nas pacjenci, którzy mówią, że skończą ze sobą bo stracili majątek na akcjach i obligacjach. Ci ludzie „odchodzą od zmysłów", nie wiedzą co ze sobą zrobić. Szef, który szanuje ludzi, winien mieć pewien dystans do kryzysu. Wiem, że jest to trudne. Nie dajmy się jednak zwariować i myśleć tylko o najgorszych scenariuszach. Szef musi kontynuować swoją pracę, nie dając się ponieść emocjom, jednocześnie dostosowując się do nowych realiów. Nie może okazać po sobie momentu rezygnacji i zwątpienia.

- Jak jednak ma się zachować osoba, która straciła dużą kasę?

- Wystarczy uzmysłowić sobie, że straciliśmy dużo pieniędzy, ale nie straciliśmy tego, co najważniejsze – życia, zdrowia. Zdrowia nie można kupić za żadne pieniądze.

Niestety, żyjemy w czasach, w których główną i jedyną wartością jest pieniądz. Dominuje konsumpcyjny styl życia. Wystarczy pojechać do dzielnic na przedmieściach miasta , żeby zobaczyć wille, jakich nie widziałam w Kalifornii. Wszędzie króluje merkantylizm, pieniądz rządzi wszystkim.

Oczywiście okres, w którym traci się pieniądze, a następnie próbuje się odrobić straty, jest szalenie trudny, wymaga olbrzymiej odwagi i dojrzałości psychicznej. Są dwie drogi: zakończyć życie lub pogodzić się ze stratą. Należy oczywiście wybrać tę drugą możliwość. Bo nie wolno się poddawać. Można wspomóc się medycyną i przyjmować leki przeciwdepresyjne z prozakiem na czele. Leki nie zmienią co prawda sytuacji życiowej ale spowodują inny sposób jej postrzegania.

- Jeśli już jesteśmy przy chorobach, to jakie schorzenia zawodowe dopadają biznesmenów?

- Najczęściej są to zespoły depresyjne i uzależnienia, w tym hazard. Przed laty bohater wielkiej afery mieszkaniowej przegrał w kasynie pieniądze, które ludzie wpłacili na mieszkania. Nie miał nawet pieniędzy na taksówkę, by wrócić do domu i z kasyna szedł pieszo.

Bo w momencie, kiedy biznes idzie nam świetnie i zaczynamy mieć dużo pieniędzy, przychodzi pokusa, by zarobić jeszcze więcej. Gramy w black jacka lub ruletkę. Modne są wyjazdy do kasyna poza Szczecin. Biznesmeni-hazardziści zapominają o tym, że kasyna są nastawione na to, by odebrać nam pieniądze a nie je nam dać.

Biznesmenów dręczą także zespoły depresyjne, zwłaszcza depresje reaktywne. Nie są to głębokie depresje, na które cierpieli, np. Józef Conrad czy Ernest Hemingway. Bo takie endogenne depresje dotykają ludzi często niezależnych finansowo ale nie akceptujących siebie.

Biznesmeni w Polsce mają zazwyczaj depresje reaktywne, które są reakcją na niepowodzenia w interesach : strata pieniędzy - likwidacja zakładu - konieczność zwolnienia pracowników.

- Często też szukają wsparcia w alkoholu...

- O tak, bardzo dużo ludzi z kręgów biznesowych uzależnionych jest od alkoholu. Czy państwo myślicie, że biznesmeni barki w gabinetach mają wyłącznie po to, aby poczęstować gości lampką koniaku? Nie, oni mają je także po to, żeby co jakiś czas wypić drinka. Mówią, że żyją w napięciu, że inaczej nie są w stanie wytrzymać. I nawet w domu po pracy muszą sięgnąć po kieliszek. Alkoholem próbują resetować swój mózg. Są uzależnieni.

Żeby odreagować korzystają także z domów publicznych, w których nierzadko gubią na przykład dokumenty. Coraz modniejsze są również dopalacze.

- Jak zatem odreagować od pracy, by nie wpaść w jeszcze większe tarapaty?

- Jest to szalenie trudne. Potrafią to robić osoby mądre życiowo. Wielu zaś zwalnia tempo dopiero wtedy, gdy przeżyje zawał lub inną poważną chorobę. Kiedy otrą się o śmierć i trafią do szpitalnego łóżka, wówczas dociera do nich prawda , że życie ludzkie jest bardzo kruche, jest pyłkiem, który można zdmuchnąć. Takie doświadczenia zmieniają ludzi. Nabieramy wówczas dystansu do pracy.

- Można odpoczywać oddając się swojemu hobby.

- Oczywiście. Często jednak odbywa się to na zasadzie - bo tak wypada. Wypada zatem grać w golfa, mieć konia w stajni, czy szusować na nartach w Alpach. Zainteresowania stają się przywilejem kast dlatego hobby wynikające ze snobizmu nie zawsze daje przyjemność.

Dobrze relaksuje uprawianie sportu, wyjazd z rodziną, wartościowa lektura, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Warto czasami pomyśleć, po co tak pracujemy. Czy nie lepiej, inaczej zorganizować swoje życie...

- Dziękujemy za rozmowę.

W dwa ognie zagrali Włodzimierz Abkowicz i Magdalena Szczepkowska
Foto: Michał Abkowicz

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3354789