strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 1-2/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 1-2/2011    

W dwa ognie: Otwarte drzwi marszałka

„Świat Biznesu” rozmawia z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem zachodniopomorskim

Jak się zostaje marszałkiem?

- Jest to funkcja polityczna, więc trzeba zdobyć określone wsparcie polityczne i przekonać do siebie zaplecze własnej partii. Później jest już o wiele „łatwiej”: trzeba „tylko” wygrać wybory, zbudować stabilną większość w sejmiku, przedstawić właściwy program i uzyskać akceptację większości radnych.

Z jednej strony będzie pan przecinał wstęgi na otwarciu nowych inwestycji, do których przyczynił się pana poprzednik, z drugiej zaś strony znajdzie się pan w gorszej sytuacji, gdyż większość środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, które zasilały inwestycje, została już rozdzielona.

- Inwestycje unijne charakteryzują się tym, że od podpisania umowy o dofinansowanie do rozliczenia wniosku droga jest długa i wyboista.
Podział unijnych pieniędzy to dopiero pierwszy krok w całym przedsięwzięciu. Podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektów, to nic innego, jak przerzucenie na beneficjentów części odpowiedzialności za wykorzystanie środków. Każdy z inwestorów, a są ich tysiące, w trakcie realizacji projektu, napotyka na wiele problemów, z którymi przychodzi do Urzędu Marszałkowskiego, oczekując od nas pomocy. Będzie więc co robić.

Największą inwestycją w regionie jest budowa gazoportu w Świnoujściu. I tu sprawy idą w dobrym kierunku. Ale z kondycją gospodarki morskiej nie jest najlepiej. Wzrastają co prawda przeładunki w porcie, ale cały czas nie ma decyzji w sprawie pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.

- W sprawie pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście będę rozmawiał z przedstawicielami portu i Urzędu Morskiego.

Moja wizja rozwoju gospodarczego Pomorza Zachodniego nie jest związana jedynie z branżą morską. Wiąże się ona z budowaniem szerokiej oferty inwestycyjnej, w tym również dla Szczecina. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie ludziom pracy i przyciąganie inwestorów z różnych branż. Trzeba tworzyć dobry klimat inwestycyjny.  Zależy mi na tym, by każdy inwestor, który będzie wiarygodny i zainteresowany ulokowaniem u  nas swoich pieniędzy, był traktowany profesjonalnie. Powinien odczuwać naszą pomoc w przezwyciężaniu przeszkód biurokratycznych na każdym etapie inwestycji. Inwestor musi wiedzieć, że drzwi marszałka są dla niego szeroko otwarte.

Otrzymał pan nieprzyjemny spadek w postaci upadłej stoczni. Mleko się rozlało, ale czy w regionie będą nowe inwestycje?

- Mamy pozytywne sygnały, że na terenach stoczniowych już niedługo może ruszyć produkcja konstrukcji stalowych. Zainteresowana jest tym firma, która chce przenieść do Szczecina swoją produkcję i tu ją rozwinąć. Z tym projektem wiążemy duże nadzieje. Docelowo mogłoby w tej firmie znaleźć zatrudnienie tysiąc osób. Rozmowy prowadzi szczeciński oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

A co z niedoinwestowanym południem regionu?

- Każdy z obszarów naszego województwa ma swój potencjał. Południe może rozwijać się w branży turystycznej. Ale i dziś nie możemy powiedzieć, że jest tam pustynia gospodarcza, bo przecież rozwija się tam chociażby przemysł drzewny. Liczę na to, że tam również będą powstawały nowe inwestycje stwarzające miejsca pracy.

Rozwój regionu, to również dobre połączenia transportowe.

- Dziś już wiemy: kolejny odcinek drogi S3, który połączy istniejący już fragment z autostradą A2 powstanie w obecnej perspektywie finansowej. Rząd PO – PSL wysłuchał głosów płynących z naszego regionu w tej sprawie, za co chciałbym podziękować także za pośrednictwem „Świata Biznesu”.  Będziemy skomunikowani z centrum kraju. To na pewno wpłynie na większe zainteresowanie inwestorów naszym województwem.

Oby tak się stało, bo wskaźniki ekonomiczne na tle innych regionów mamy słabe.

- Naszym problemem jest niewystarczający wzrost PKB na jednego mieszkańca. Choć nasze PKB na mieszkańca jest 7 w kraju i w latach 2000-2008 wzrosło z ok. 19 do 30 tysięcy złotych, to wciąż wzrost jest zbyt mały. Jeśli nie zwiększymy dynamiki rozwoju, to możemy spaść na dalsze pozycje w Polsce. Nasz potencjał tkwi w obszarach gospodarczych, które wymagają dużych nakładów na infrastrukturę. Nie jesteśmy przecież regionem przemysłowym, lecz nasz potencjał tkwi w turystyce, logistyce, świadczeniu zaawansowanych usług. Te dane uprawniają nas do występowania o większe wsparcie pieniędzmi unijnymi w latach 2014-2020.

A jakie zamierza pan podjąć działania na rzecz promocji regionu? Czy będą kontynuowane takie wydarzenia jak Dni Województwa?

- Podczas dotychczasowych Dni Województwa promowaliśmy region przez pryzmat poszczególnych powiatów i gmin. Niestety w związku z tym, że kryzys gospodarczy dotyka także samorządy lokalne, ograniczyły one w tym roku swoje budżety na promocję. Dlatego powstał pomysł, żeby w tym roku zamiast Dni Województwa zorganizować przy współudziale polskiej ambasady promocję regionu w Kopenhadze. Sądzę, że nasz region dużo na tym skorzysta i taka forma promocji zaowocuje nowymi turystami i inwestorami z Danii. Co istotne, to rozwiązanie nie będzie aż tak kosztowne.

Urząd Marszałkowski także ograniczy wydatki na promocję. Będzie mniej billboardów i reklamy telewizyjnej. W zamian za to, będziemy chcieli mocniej zaistnieć w Internecie. Również zmniejszymy nasze wsparcie dla imprez organizowanych w regionie, choć oczywiście takie wydarzenia, jak Festiwal Vikingów w Wolinie czy też Karuzela Cooltury w Świnoujściu nadal będą mogły liczyć na naszą pomoc.

- Dobrze radzi pan sobie ze znajomością języka angielskiego, o czym przekonaliśmy się na dorocznym spotkaniu ze skandynawskimi inwestorami.

- Pewnie nie tak dobrze jak bym chciał. Cały czas staram się rozwijać umiejętności, choć teraz, ze względu na brak czasu, mam krótką przerwę. Mam jednak nadzieję już wkrótce tak ułożyć kalendarz zajęć, że będę mógł wrócić do nauki. Planuję również ukończyć studia MBA i opanować przynajmniej w stopniu podstawowym język niemiecki.

- Słyszeliśmy o pana talentach muzycznych.

- Każdy z nas ma wiele talentów. Z muzyką byłem związany od dziecka. Ukończyłem szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Teraz nie gram, ale kto wie, może kiedyś do tego wrócę. Śpiewałem też w chórze i grałem w różnych zespołach muzycznych. Muzyka jest moim hobby, które podchwyciły moje córki. Starsza, 10-letnia Zuzia, jest uczennicą trzeciej klasy szkoły muzycznej. Również młodsza córka, sześcioletnia Tosia, śpiewa w dziecięcym zespole. Cieszę się, że przejawiają takie zamiłowanie. Muzyka bardzo uwrażliwia i przydaje się w życiu.

- A jaki sport pan uprawia?

- W przeszłości grałem w piłkę nożną i koszykówkę. Teraz nie mam już tyle czasu, by systematycznie grać. Zostały mi więc sporty indywidualne. Biegam i jeżdżę nartach. Oba zajęcia doskonale odstresowują. Latem staram się żeglować.

- Czy marszałek znajduje czas na obowiązki domowe?

- Cały dom jest na głowie żony Agnieszki, która z wykształcenia jest ekonomistką. Z tego powodu mam trochę wyrzutów sumienia, więc staram się przejmować choć część obowiązków np.  co rano młodszą córkę odwożę do przedszkola.

- Dziękujemy za rozmowę.

W dwa ognie zagrali Magdalena Szczepkowska i Włodzimierz Abkowicz

fot. mab

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2982907