strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 4-5/2013

  HOME    Świat Biznesu nr 4-5/2013    

Wilk morski przy usze

Wraz z postawieniem nogi na trapie statku Ładoga w Szczecinie wkraczamy do świata wilków morskich i rozpoczynamy podróż po kulinarnych smakach Rosji.

Dziesięć lat temu wycieczkowy statek Ładoga został przycumowany u stóp Wałów Chrobrego. Wcześniej o jego burty odbijały się fale wielkich jezior Rosji i Finlandii. Dziś jest oryginalnym kompleksem gastronomiczno-hotelowym. Na statku znajduje się Tawerna, Restauracja Rosyjska, Saimma, dyskretne saloniki i kajuty.

Rosja dla ducha i ciała

Na pokładzie głównym na prawo od wejścia znajduje się Tawerna. Jej bulaje wychodzą na Trasę Zamkową. Po drugiej stronie statku, bliższej rufy, odnajdujemy Restaurację Rosyjską. Jej drzwi otwierane są w każde południe. O tej porze z kuchni unoszą się już zapachy gotowanych pielmieni syberyjskich – wybornych pierożków mięsnych w sosie śmietanowym (24 zł) czy cieszącej podniebienia uchy (29 zł), zupy gotowanej na bazie ryb słodkowodnych. Ale o zupach, które znajdziemy w karcie Restauracji Rosyjskiej, można mówić długo. Wiernych smakoszy doczekała się też czosnkowa (13 zł).

- Mamy bardzo dobrą solankę moskiewską przygotowaną na zakwasie z ogórków i barszcz czerwony z kołdunami mięsnymi – mówi Aleksandra Turbaczewska, dyrektor handlowy Polsteam Żegluga Szczeciska Sp. z o.o. Smakiem każdej z obu zup można się cieszyć za jedyne 16 zł. - Polecam również nasze sałaty, m.in. ze smażonym kurczakiem w sosie miodowo-sezamowym i z grillowanymi polędwiczkami z sosem malinowym - kontynuuje Turbaczewska. W karcie jest też pstrąg bajkalski, roladka z soli i halibut z pieca (od 42 zł). Wśród dań mięsnych znajdziemy np. schab po kijowsku i kremlowskie wieżyczki z pieczonej polędwicy (36 zł). Ucztę możemy zakończyć śliwkami na gorąco.

Smak Rosji odkryjemy również w herbacie

- Podajemy rosyjski czaj z nalewką i konfiturami wiśniowymi – wyjaśnia Aleksandra Turbaczewska. Ale nad kryształowym żyrandolem, który dostojnie wisi w restauracji, możemy się też napić tradycyjnych rosyjskich trunków. Osobom, które wolą łagodniejsze przeżycia, kelner otworzy bogatą kartę win. Restauracja na 45 miejsc jest otwarta do godz. 23. W czwartki o godz. 20 rozpoczynają się koncerty rosyjskich ballad i romansów. Występują Liliana Kostrzewa i Pavlo Kluczko. Wstęp jest wolny, ale warto wcześniej zarezerwować stolik.

Płyń po przygodę

Koncerty rosyjskie, a także morskie to jednak przede wszystkim domena Tawerny (24 maja wystąpią Malcziki). W lokalu tym od godz. 8 możemy zjeść śniadanie, a od południa zamawiać dania z karty restauracyjnej. Bar jest zamykany godzinę przed północą. Zarówno Tawerna, jak i mieszcząca się na dolnym pokładzie Saimma są chętnie wynajmowane na konferencje, szkolenia, a także na uroczystości rodzinne, np. komunie i jubileusze. Najnowszy trendem wśród świeżo upieczonych 30- i 40-latków czy też nowożeńców są rejsy statkiem białej floty Odra Queen (dwa pokłady, dolny jest klimatyzowany, górny - półotwarty). Niezależnie od tego, czy statkiem płynie 140 osób, czy jedna para koszt czarteru wynosi od 1,6 tys. zł za godzinę (wliczone są koszty paliwa). Statek pływa między Nowym Warpnem a Świnoujściem. Obok Odry Queen i Ładogi przycumowany jest bliźniaczy Peene Queen. Jednostką tą możemy wybrać się w rejs po porcie. Ceny biletów wynoszą: 22 zł, 17 zł - ulgowy i 54 zł rodzinny (2+2). W kwietniu są dwa rejsy o godz. 12 i 15. Od maja statek będzie pływać pięć razy dziennie (minimalna liczba uczestników rejsu to 20 osób). Na górnym pokładzie Ładogi w części hotelowej znajduje się 12 kajut w tym apartament, z którego chętnie korzystają nowożeńcy. Może on też służyć jako salonik na spotkania biznesowe. Za noc w kajucie 1-os. zapłacimy 170 zł, w 2-os. 220 zł, a w apartamencie 260 zł. W maju otwarta zostanie kawiarnia letnia, która mieści się na mostku. Ładoga współpracuje z Filharmonią Szczecińską oraz Operą na Zamku. W Tawernie ze swoimi obrazami gościł już Stefan Gargała ze Związku Polskich Artystów Plastyków.

Barbara Rodzynek

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3015925