strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 8-9/2016

  HOME    Świat Biznesu 8-9/2016    

Wodowanie w świnoujskiej stoczni

W świnoujskiej stoczni Poltramp Yard 15 czerwca odbył się chrzest specjalistycznego pełnomorskiego pontonu offshore służącego do układania kabli na dnie morza. „BoDo Costructor” to pierwsza tego typu jednostka zbudowana w Polsce.

Statek ma 120 m długości, 32 m szerokości oraz 6,5 m wysokości bocznej. Jego kadłub zbudowano w Gdyni, a wszystkie prace wyposażeniowe, montażowe oraz prefabrykację wykonano w Świnoujściu. – To bardzo radosny moment dla stoczni Poltramp Yard i całego przemysłu stoczniowego na Pomorzu Zachodnim – mówił Kazimierz Frukacz, prezes świnoujskiej spółki. – „BoDo Costructor” jest najbardziej zaawansowaną technicznie jednostką,jaka u nas powstała i największą, jaką zbudowano w regionie po upadku Stoczni Szczecińskiej Nowej. Do budowy pontonu użyto ok. 2800 ton stali. Ma on służyć do układania kabli energetycznych na niedużych głębokościach. Jednostka jest przystosowana do zakwaterowania 50 osób. Prezes Frukacz dziękował władzom Świnoujścia, że umożliwiły spółce zakup terenu, na którym może się rozwijać. Podziękowania skierował również do pracowników stoczni, firm kooperujących, dostawców i banków, które pomogły sfinansować budowę pontonu. W realizacji tego projektu wzięło łącznie udział ok. 500 stoczniowców. Odbiorcą statku jest niemiecka firma Bohlen & Doyen GmbH, specjalizująca się w pracach hydrotechnicznych na Morzu Północnym i Bałtyku. Poltramp Yard współpracuje z nią od 2007 roku. Matką chrzestną nowej jednostki została Maren Bugiel, żona prezesa niemieckiej spółki, Andreasa Bugiela. Prezes Bugiel poinformował, że „BoDo Constructor” jest częścią większego projektu i wkrótce rozpocznie pracę przy układaniu 39-kilomerowego kabla na dnie morza. Dodajmy, że Poltramp Yard specjalizuje się m.in. w produkcji nowoczesnych jednostek do obsługi farm rybnych w Norwegii. Stocznia ma dziś w portfelu zleceń 18 jednostek, w tym m.in. statek wycieczkowy z napędem opartym o solary.

ek

fot. Elżbieta Kubowska

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088220