strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-3/2017

  HOME    Świat Biznesu 1-3/2017    

Wręczyliśmy Perły Biznesu

Już po raz 13. redakcja „Świata Biznesu” zorganizowała konkurs gospodarczy Perły Biznesu. Na gali wręczenia nagród, która wróciła po roku przerwy do odnowionego hotelu Novotel Szczecin Centrum, spotkało się półtorej setki menedżerów zachodniopomorskich firm, naukowców i samorządowców.

Tym razem mosiężne statuetki w kształcie mankietów z perłowymi spinkami trafiły do rąk Artura Zawartki, wiceprezesa zarządu Operatora Gazociagów Przemysłowych Gaz-System SA, oraz Jakuba Borowczyka, dyrektora zarzadzającego brightONE sp. z o.o. Laureatów i wyróżnionych w konkursie Perły Biznesu 2016 poznaliśmy 9 lutego bieżącego roku. Kapituła, która obradowała pod przewodnictwem prof. Stefana Domka, prorektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, przyznała dwie nagrody główne oraz osiem perłowych wyróżnień. Mecenasem wydarzenia była Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rolę partnerów przyjęły na siebie: firma doradcza Deloitte, firma Mercedes- -Benz Mojsiuk, znana szczecińska firma developerska Siemaszko oraz Vortex Energy, przedsiębiorstwo zajmujące się energią odnawialną. Partnerami medialnymi byli: TVP Szczecin, „Kurier Szczeciński” oraz portal gospodarczy Szczecinbiznes.pl.

Wydarzenia z globalnym wyzwaniem Za Wydarzenie Gospodarcze 2016 roku kapituła, składająca się z naukowców oraz dziennikarzy uznała oddanie do użytku terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo-Wschodniej. Zapewnia dywersyfikację dostaw gazu do Polski i tym samym przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal został zbudowany przy uwzględnieniu najnowszych rozwiązań technologicznych. Obejmuje m.in. falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże pozwalające na rozładunek skroplonego gazu ziemnego ze statków o ładowności od 120 do ponad 200 tys. m sześc. LNG, dwa zbiorniki gazu o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, instalację do regazyfikacji oraz gazociąg o długości 85 km umożliwiający dostarczenie 5 mld m sześć. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Dostawy pokrywają ponad 30% obecnego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. W imieniu operatora gazoportu statuetkę Perły Biznesu odebrał Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System SA. W kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2016 kapituła wyróżniła firmę Autocomp Management za wdrażanie innowacyjnych technologii lądowych i morskich. Autocomp Management posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego, w ramach którego tworzy i wdraża rozwiązania softwarowe oraz sprzętowe dla różnych branż – od wojska przez transport po szkolnictwo wyższe. Do przykładowych projektów firmy wykonanych dla wojska należą m.in. symulator kołowego transportera opancerzonego „Rosomak”, czy też kompleksowy trenażer załogi czołgu Leopard, zaś na potrzeby Akademii Morskiej w Szczecinie spółka wyprodukowała symulatory, na których studenci uczą się obsługi urządzeń nawigacyjnych na statkach. Kolejne wyróżnienie trafiło do spółki The Freegroup z Kołbaskowa za stworzenie nowoczesnego i innowacyjnego produktu w postaci konstrukcji sferycznych Freedomes, w tym analogu bazy planetarnej. Spółka działająca pod marką Freedomes jest jednym z niewielu na świecie producentów bogatej gamy konstrukcji sferycznych o średnicy od 6 do 30 m. Spółka dociera z ofertą na coraz bardziej odległe rynki. Działa w Europie, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Przykładowe realizacje Freedomes to Projekt M.A.R.S., czyli pierwszy w Polsce analog bazy planetarnej, kopuły na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie czy futurystyczne konstrukcje na potrzeby amerykańskiej produkcji Sci-Fi „Marsjanin” w reżyserii Ridleya Scotta.

Trzecie równorzędne wyróżnienie w kategorii Wydarzenie Gospodarcze trafiło do stoczni jachtowej ze Szczecina Wave Catamarans Shipyard za uruchomienie w Szczecinie produkcji ekskluzywnych jachtów katamaranów. Stocznia Wave Catamarans specjalizuje się w projektowaniu i produkcji luksusowych katamaranów żaglowych klasy oceanicznej, które poza walorami estetycznymi i jakościowymi oferują ponadprzeciętne właściwości nautyczne.

Najnowszy katamaran „Sta Ana” wypłynął w rejs przez Ocean Atlantycki, pokonując trasę z Wysp Kanaryjskich na Karaiby w bardzo dobrym czasie 15 dni i 4 godzin.

Kolejne wyróżnienie otrzymała firma Alleceny. pl sp. z o.o. za osiągnięcie pozycji największej polskiej porównywarki cen żywności i produktów Wyróżnienia w postaci dyplomów honorowych wraz z upominkami w postaci okularów VR odebrali podczas gali: Stanisław August, dyrektor handlowy firmy Autocomp Management, Adam Łyczakowski, partner zarządzający Freedomes, Szymon Łodyga, specjalista ds. marketingu Wave Catamarans Shipyard oraz Adam Rzepkowski, prezes Alleceny.pl

Ponadprzeciętne osobowości

Główną nagrodę w kategorii Osobowość Biznesu 2016 otrzymał Jakub Borowczyk, dyrektor zarządzający firmy brightONE ze Szczecina. BrightONE Poland jest firmą operującą w sektorze ICT, oferującą kompleksowe rozwiązania IT dla globalnych klientów. Najsilniejsze i kluczowe kompetencje firmy od wielu lat pomagają kreować i tworzyć rozwiązania m.in. dla branży samochodowej oraz obszaru rozwiązań webowych. Dyrektor J. Borowczyk ma się czym pochwalić: w ciągu ostatnich dwóch lat firma zwiększyła swoje obroty ponad czterokrotnie. Borowczyk swój profesjonalizm wykazuje nie tylko w codziennym zarządzaniu firmą, ale także w licznych kontaktach partnerskich z uczelniami, a także w projektach prospołecznych i charytatywnych.

Wyróżnienie w tej kategorii w postaci dyplomu honorowego wraz z upominkiem otrzymał Jan Filipowiak, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Pixel Legend ze Szczecina, firmy działającej w branży usług IT. Pixel Legend oferuje wyrafinowane usługi projektowania aplikacji mobilnych, gier, witryn internetowych itp. Najbardziej znanym produktem PL jest aplikacja Past Guide (PG) ulepszająca doświadczenie zwiedzania zabytkowych lokalizacji.

Wyróżnienie trafiło także do Moniki Kowalskiej, dyrektora generalnego hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach. Pani dyrektor Monika Kowalska swoją przygodę zawodową z hotelarstwem rozpoczęła w 1992 roku, a od 3 lat kieruje najbardziej prestiżowym obiektem hotelarskim w Międzyzdrojach, które dzięki niej przeszedł imponującą metamorfozę.

Kolejne wyróżnienie – dyplom honorowy w kategorii Osobowość Biznesu 2016 kapituła przyznała panu Robertasowi Liudvinaviciusowi, prezesowi spółki Sano z Koszalina, obywatelowi Litwy. R. Liudvinavicius jest sprawcą i uosobieniem sukcesu sieci supermarketów z produktami delikatesowymi, obejmującej łącznie 37 placówek zlokalizowanych głównie w Koszalinie oraz w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko– mazurskim. Firma zatrudnia dzisiaj ponad 1000 pracowników i wykazuje imponującą dynamikę rozwoju. Czwarte równorzędne wyróżnienie i dyplom honorowy w kategorii Osobowość Biznesu 2016 trafiło do Jana Stasiaka, prezesa spółki Fast Terminals i jednocześnie przewodniczącego Rady Interesantów Portu Szczecin. Szczecińska spółka specjalizuje się w przeładunkowej obsłudze drobnicy, ładunków chemicznych, drewna oraz wyrobów hutniczych. Najmłodszym dzieckiem prezesa Stasiaka jest nowoczesny samowyładowczy terminal do przeładunku minerałów. W trakcie gali laureatom pogratulowali: Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski codziennego użytku. Alleceny.pl to stworzony w Szczecinie, największy w Polsce serwis porównujący ceny ponad 200 tys. tzw. produktów szybkozbywalnych, z prawie 280 sklepów internetowych i 46 największych sieci handlowych. Aktualnie spółka pracuje nad ewolucją przeglądarki w kierunku portalu dla świadomych konsumentów, uzupełnionego o treści związane ze zdrowym odżywianiem.  Wyróżnienia w postaci dyplomów honorowych wraz z upominkami w postaci okularów VR odebrali podczas gali: Stanisław August, dyrektor handlowy firmy Autocomp Management, Adam Łyczakowski, partner zarządzający Freedomes, Szymon Łodyga, specjalista ds. marketingu Wave Catamarans Shipyard oraz Adam Rzepkowski, prezes Alleceny.pl Ponadprzeciętne osobowości Główną nagrodę w kategorii Osobowość Biznesu 2016 otrzymał Jakub Borowczyk, dyrektor zarządzający firmy brightONE ze Szczecina. BrightONE Poland jest firmą operującą w sektorze ICT, oferującą kompleksowe rozwiązania IT dla globalnych klientów. Najsilniejsze i kluczowe kompetencje firmy od wielu lat pomagają kreować i tworzyć rozwiązania m.in. dla branży samochodowej oraz obszaru rozwiązań webowych. Dyrektor J. Borowczyk ma się czym pochwalić: w ciągu ostatnich dwóch lat firma zwiększyła swoje obroty ponad czterokrotnie. Borowczyk swój profesjonalizm wykazuje nie tylko w codziennym zarządzaniu firmą, ale także w licznych kontaktach partnerskich z uczelniami, a także w projektach prospołecznych i charytatywnych. Wyróżnienie w tej kategorii w postaci dyplomu honorowego wraz z upominkiem otrzymał Jan Filipowiak, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Pixel Legend ze Szczecina, firmy działającej w branży usług IT. Pixel Legend oferuje wyrafinowane usługi projektowania aplikacji mobilnych, gier, witryn internetowych itp. Najbardziej znanym produktem PL jest aplikacja Past Guide (PG) ulepszająca doświadczenie zwiedzania zabytkowych lokalizacji. Wyróżnienie trafiło także do Moniki Kowalskiej, dyrektora generalnego hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach. Pani dyrektor Monika Kowalska swoją przygodę zawodową z hotelarstwem rozpoczęła w 1992 roku, a od 3 lat kieruje najbardziej prestiżowym obiektem hotelarskim w Międzyzdrojach, które dzięki niej przeszedł imponującą metamorfozę. Kolejne wyróżnienie – dyplom honorowy w kategorii Osobowość Biznesu 2016 kapituła przyznała panu Robertasowi Liudvinaviciusowi, prezesowi spółki Sano z Koszalina, obywatelowi Litwy. R. Liudvinavicius jest sprawcą i uosobieniem sukcesu sieci supermarketów z produktami delikatesowymi, obejmującej łącznie 37 placówek zlokalizowanych głównie w Koszalinie oraz w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko– mazurskim. Firma zatrudnia dzisiaj ponad 1000 pracowników i wykazuje imponującą dynamikę rozwoju. Czwarte równorzędne wyróżnienie i dyplom honorowy w kategorii Osobowość Biznesu 2016 trafiło do Jana Stasiaka, prezesa spółki Fast Terminals i jednocześnie przewodniczącego Rady Interesantów Portu Szczecin. Szczecińska spółka specjalizuje się w przeładunkowej obsłudze drobnicy, ładunków chemicznych, drewna oraz wyrobów hutniczych. Najmłodszym dzieckiem prezesa Stasiaka jest nowoczesny samowyładowczy terminal do przeładunku minerałów. W trakcie gali laureatom pogratulowali: Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski oraz Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. – Pomorze Zachodnie ma dwie kategorie kamieni szlachetnych. To są nadbałtyckie bursztyny i Perły Biznesu, które dziś zostały wręczone – powiedział wojewoda Kozłowski

Inspirujące start-upy

Polska Fundacja Przedsiębiorczości wraz z portalem Szczecinbiznes.pl przyznały po raz trzeci wyróżnienia dla początkujących przedsiębiorców „Inspirujący Start”. Otrzymały je założone niedawno firmy, które charakteryzują się przemyślanym pomysłem na biznes oraz uporem i konsekwencją w działaniu ich właścicieli. Wyróżnienia z rąk Barbary Bartkowiak i Michała Abkowicza, wydawcy i redaktora naczelnego portalu gospodarczego Pomorza Zachodniego Szczecinbiznes. pl, otrzymała Katarzyna Palejko, założycielka MKClinique w Szczecinie, gabinetu rehabilitacji, masażu relaksacyjnego i rytuałów SPA. Pomysł na własną firmę zaczęła wcielać w życie z narzeczonym, Maciejem Żygadło, który jest masażystą. Równoległe wyróżnienie otrzymał Paweł Lepert, właściciel firmy i marki opraw okularowych Paul Vadim Eyewear. Obecnie sprzedaje okulary do ponad 3000 salonów optycznych z kraju i zagranicy. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2014 roku to jego marki charakterystyczne czerwone okulary nosił Jurek Owsiak. Paweł Lepert kończy budowę nowej hali produkcyjnej w miejscowości Chabowo oraz planuje w połowie 2017 roku otworzyć showroom w centrum Szczecina.

Gratulacje od ministra i posłów

Uroczystość jak co roku przyciągnęła licznych zaproszonych gości. W hotelu Novotel Szczecin Centrum pojawili się wspomniany już wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski oraz wicemarszałek zachodniopomorski Jarosław Rzepa. Życzenia dla laureatów i gratulacje dla organizatorów imprezy nadesłał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz posłowie RP Artur Szałabawka i Stanisław Gawłowski. W spotkaniu udział wzięli samorządowcy. Na gali zjawili się m.in.: Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, Władysław Diakun, burmistrz Polic i Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina. Licznie reprezentowany był świat biznesu i nauki. Na gali pojawili się naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Samorząd gospodarczy reprezentował Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej i Bogumił Rogowski, prezydent Business Club Szczecin.

Koktajl dla ducha i ciała

Wręczenie nagród poprzedził minirecital piosenki literackiej w wykonaniu aktorki Teatru Polskiego Marty Uszko. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in. piosenki z repertuaru Marka Grechuty, a także brawurowo wykonaną piosenkę z repertuaru Ewy Demarczyk pt. „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”. Wysoki poziom zademonstrowali także kucharze z restauracji hotelu Novotel, którzy przygotowali atrakcyjne przysmaki. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na koktajl w zmodernizowanej restauracji Novo, gdzie królowały takie smakołyki jak zupa Ramen z grzybami shitake, kurczakiem i glonami. W zimnym bufecie można było posmakować m.in. - konfitowaną gęś w cieście filo z szafranem i cynamonem, łososia gravet lax z awokado i pieczonym jabłkiem, krewetkę w esencji z pomidorów czy też kaczkę w liściach herbaty oraz rodzimego śledzia bałtyckiego z burakiem, jabłkiem i gorczycą. Gościom gali smakował też przepyszny tort, przygotowany przez cukiernię Asprod, który uświetnił jubileusz gali Pereł Biznesu, po raz dziesiąty odbywającej się w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Po zakończeniu koktajlu uczestników i gości imprezy żegnały hostessy, wręczając im słodkie upominki w postaci miodów z pasieki Miody Jana, jogofrutki ufundowane przez fabrykę cukierków Dobosz z Trzebieży, zestawy podróżne Pierwszej Kliniki Stomatologicznej dr. Stanisława Gajdy oraz ekologiczne gadżety z firmy Vortex Energy. Współorganizatorami tegorocznej gali Pereł Biznesu byli: Piekarnia – Cukiernia Asprod, Makro Cash and Carry, Centrum Bene Sport, Pierwsza Prywatna Klinika Stomatologiczna dr. Stanisława Gajdy w Szczecinie, producent pereł Perpol, Binowo Park Golf Club, Restauracja Bohema, studio Dao, fabryka cukierków Dobosz, kwiaciarnia Esy Floresy, Pasieka Miody Jana, Szkoła Języków Obcych „Presto”, agencja eventowa Event Factory, Bartex Wine&Spirits i C5 studio.

P B

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043882