strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 11-12/2009

  HOME    Świat Biznesu 11-12/2009    

O kryzysie przy śniadaniu

Walka z kryzysem nie idzie w dobrą stronę. Jego echa będą występować w przyszłości - mówił w Szczecinie podczas wrześniowego Śniadania Biznesowego BZ WBK prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, a obecnie partner w Ernst&Young.

Gość Śniadania Biznesowego uważa, że przechodzimy przez okres wahań koniunktury.

- Widać liczne objawy ożywienia gospodarczego na świecie. Ale aktualnie kryzys można zobrazować wykresem wzrostu poziomu PKB w kształcie litery W. Po spadku następuje wzrost, ale światową gospodarkę czekają jeszcze kolejne spadki i wzrosty. Na obecną poprawę na świecie wpływają m. in. dopłaty rządowe - np. do samochodów, które pożerają jednak popyty z przyszłość). -Popyt tworzony jest także częściowo przez odbudowywanie przez firmy zapasów - uważa ekonomista. Jednak Polska, zdaniem Rybińskiego, mniej odczuje wahania koniunktury niż Zachód. Ekonomista sadzi, że po tym, jak skończy się seria wahań, wzrost PKB ustabilizuje się na poziomie 1-3 proc.

A co po kryzysie? Tym, co martwi Krzysztofa Rybińskiego jest demografia - polskie społeczeństwo starzeje się. Tylko z tego powodu dług publiczny Polski wzrośnie o 20 proc.

- W tym kontekście warto odpowiedzieć sobie na pytanie : co jest ważniejsze dla Polski - budowa czterech stadionów, czy też tworzenie warunków dla rozwoju młodych ludzi i do rozwoju nauki? - zastanawia się Rybiński. Zdaniem ekonomisty, Polska ma ostatnie 10 lat na to, aby dogonić Zachód: - Potem przeszkodzi nam w tym demografia.

mab

Fot. (M.Abkowicz)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088959