strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 11-12/2012

  HOME    Świat Biznesu 11-12/2012    

Biznes bez iluzji: 4 x B – trend współczesnych czasów

Tytułowe cztery literki „B” oznaczają bardzo stare, bo pochodzące jeszcze z XVII wieku  stwierdzenie: Bogaci stają się bogatsi, a biedni biednieją. To prawda znana od lat, z którą usiłuje walczyć ostatnio opublikowany przez The Economist raport o nierównościach w świecie. Co prawda autorzy raportu przyznają, że „…narastające nierówności to jeden z największych problemów naszych czasów - społecznych, gospodarczych i politycznych”, to jednak twierdzą, że nie jest to problem nie do uniknięcia.

W powszechnym odbiorze, nierówności majątków obywateli większości cywilizowanych krajów są dzisiaj mniej ostre niż wiek temu. Dzisiaj nawet ubodzy bezrobotni mają samochody, telewizory, telefony komórkowe, itp.  To jednak obraz wielce iluzoryczny. Demokratyzacja standardów życia maskuje drastyczną koncentrację dochodów w rękach bogaczy. Według szacunków The Economist, odsetek dochodów trafiających do jednego procenta najbogatszych od 1980 roku wzrósł dwukrotnie i osiągnął poziom ok. 12 proc. światowego PKB.  To dlatego, że na świecie gwałtownie rośnie liczba superbogaczy, a w przypadku krajów azjatyckich (głównie Chiny i Indie) oraz krajów  arabskich trzeba mówić  nawet o inwazyjnym wzroście liczby miliarderów. Według zestawienia magazynu Forbes, USA mają 421 miliarderów, Rosja – 96, Chiny – 95, a Indie – 48, Niemcy – 43, Wielka Brytania – 42. Najbogatszym człowiekiem świata jest Meksykanin Carlos Slim, dysponujący majątkiem o wartości około 69 mld dol. Najdroższy na świecie dom należy do Hindusa, Mukesha Ambani, mieszkającego w 27-piętrowym wieżowcu w centrum Bombaju na 36 tys. m kw. powierzchni. Dom Mukesha ma więc powierzchnię 1300 razy więcej niż przeciętna chałupa w otaczających go slumsach. Notabene, posiadłość Billa Gates’a o powierzchni ponad 6 tys. m kw. jest ok. 25 razy większa od domu przeciętnego Amerykanina.

Wzrostowi odsetka najbogatszych w niektórych krajach towarzyszą pogłębiające się problemy ekonomiczne innych gospodarek i społeczeństw. Według ostatnich danych Światowej Organizacji Żywnościowej, w 2012 roku na świecie głoduje 868 mln ludzi, co stanowi ok. 15 proc. populacji globalnej.  Choć liczba ta znacząco spadła (jeszcze parę lat temu wynosiła ponad 1 miliard), to jednak jeden z tzw. Millenijnych Celów Rozwoju ONZ, zakładający zredukowanie odsetka głodujących na świecie do 11 proc. w 2015 r., wydaje się być dzisiaj nieosiągalny.  Choć, w porównaniu z wynikiem z 1990 roku wskaźnik głodu na świecie uległ 24-procentowej poprawie, to jednak nadal  w Afryce umiera z głodu około 40 tys. osób dziennie.

Problem narastających nierówności społecznych nabrał nowego jakościowo znaczenia w okresie ostatniego kryzysu. Akcje ratowania gigantycznych banków podkreśliły niesprawiedliwość współczesnego ustroju ekonomicznego, w którym zamożnym bankierom udzielono wsparcia i przyznano sowite premie za wyjście z kryzysu, a zwykli ludzie utracili swoje majątki, domy i pracę. Ta demoralizująca historia potwierdza starą jak świat zasadę: Bogaci stają się bogatsi, a biedni biednieją. The Economist nie ma racji sugerując, że nierówności można dzisiaj uniknąć.

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, prorektor ds. rozwoju, dyrektor generalny Centrum Rozwoju Biznesu ZPSB

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224699