strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-3/2016

  HOME    Świat Biznesu 1-3/2016    

Co zrobić, aby chcieli chcieć?

Istnieje kilka sposobów, aby wspomóc potrzebujących  ludzi, gdy „Polska w ruinie”, dzieci  głodują i dotykają nas inne plagi. Urzędy pracy,  jak wiemy, nie pomogą takim ludziom, tylko  ich zarejestrują – co jak wiadomo przyniesie  ulgę jak posmarowanie ran kremem Nivea.  Gdyby pewnego dnia urzędy pracy zostały zlikwidowane,  byłoby wiele krzyku, ale nic by się  takiego strasznego w realu nie stało. Co do  sposobów zaś, to w zasadzie nie można nigdy,  przenigdy, nikomu dawać czegoś za darmo. Taki  ochłap w postaci zapomogi pogarsza sprawę.  Z dwóch możliwości potrzebującemu można dać  rybę (niezalecane) lub wędkę – wybieram trzecią:  trzeba nauczyć ich łowić ryby. Tylko wiedza  dzisiaj daje moc i pobudza ambicje.

Zatem pracownikom urzędów pracy odbieramy  biurka i wysyłamy w teren, a w drugim etapie  urzędy te likwidujemy. Przykładowo też likwidujemy  na uniwersytetach socjologię i kształcimy  inżynierów społecznych, aby uczyli łowić ryby  osoby, które tkwią w trudnej sytuacji.

Istnieje jednak grupa ludzi, którzy „nie chcą  chcieć” i grupa ludzi, którzy pomoc mają w genach.  Takim jest Pan Stanisław, bohater naszego  „case study”. Pan Stanisław lata młodości ma już  za sobą. Wcześniej zwiedził świat jako rybak dalekomorski  w szczecińskim Gryfie. Zobaczył też  USA. Dzieci wyfrunęły z gniazda i nie chciały objąć  gospodarstwa, które sprzedał. Trochę choruje -  stosownie do wieku i okoliczności. Emerytura –  taka sobie. Razem z żoną przenieśli się do bloku.  Oboje z żoną mają pogodny charakter i życzliwy  stosunek do ludzi zaszyty w genach. Pan Stanisław  nie chciał żyć bezczynnie i na początku tego  wieku rozpoczął nową przygodę z życiem jako  mikroprzedsiębiorca w dziedzinie usług, a dokładniej  w kształtowaniu krajobrazu, czyli dbaniu  o zieleń w ogródkach swoich klientów. Początkowo  miał mały samochód i kosę, którą zwrócił moją  uwagę, i dostał pierwsze zlecenie na wykonanie  „trawy wokół w zastępstwie gminy”. Stopniowo  zwiększał też zakres usług oraz pozyskał stałych  klientów, w tym i piszącego te słowa.

Zmienił samochód oraz zatrudnił pomocnika  – Pana Grzesia. Pan Grzesiu jest miłym gawędziarzem,  byłym pracownikiem upadłych Pegeerów  – bez emerytury. Niestety lubi i musi zażywać  C2H5OH. Nie zawsze więc stawia się do roboty i nie  ma stałego źródła utrzymania. Pan Stanisław chce  mu załatwić emeryturę, znalazł pracę i proboszcza,  który może Panu Grzesiowi wystawić stosowne zaświadczenie  (niewiele „stażu” Grzesiowi brakuje),  ale Grzesiu „nie chce chcieć” – beznadzieja.  

Zaobserwowałem, że w ślady Pana Stanisława  poszli inni – i jest konkurencja, ale stali klienci  są lojalni. A ja to nawet zapewniam pakiet socjalny  (składający się z piwa i kawy na jedną wizytę)…  i jest z kim pogawędzić.

Trzeba powiedzieć, że jest bardzo dużo teraz  przedsiębiorców, którzy z pominięciem różnych  urzędów, projektów europejskich zapewniają sobie  byt. Chcą chcieć i potrafią łowić ryby.

PS Z tego wynika, że zrobiłem sobie nowych  wrogów: urzędy pracy i socjologów. No cóż,  przyjmę to „na klatę”.

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, profesor ZPSB, informatyk, rektor senior Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224542