strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-3/2016

  HOME    Świat Biznesu 1-3/2016    

Drony i… androny

Po takiej zapowiedzi w tytule nie może być  inaczej. Będzie recenzja Planu Morawieckiego,  planu tyleż ambitnego, co moim zdaniem naiwnego  i nierealnego.

Czyż można się nie zgodzić z wicepremierem  Morawieckim, że polska gospodarka potrzebuje  paliwa, a Polacy powinni wreszcie lepiej zarabiać?  Czy można się nie zgodzić z postulatami wzrostu  innowacyjności, eksportu, inwestycji? Czy można  kontestować ułatwienia dla biznesu? Nie można,  Panie Premierze. Trzeba się z Panem zgodzić.  Postawił Pan bardzo trafne diagnozy, wyznaczył  Pan bardzo dobre cele. Problem w tym, że przedstawia  Pan niepewne i niewiarygodne ścieżki ich  realizacji. Jak bezradny medyk, który wie, co pacjentowi  dolega, ale nie wie, jak go uzdrowić.

Program „Bilion Morawieckiego” to zestaw  bardzo atrakcyjnych postulatów, deklaracji i pobożnych  życzeń. Ale ekonomia to nie modlitwy  i zaklęcia, ekonomia to dyktat faktów i związków  przyczynowo-skutkowych, które trzeba rozumieć.  Jak mawiał noblista, Fridrich Von Hayek „…gdyby  socjaliści rozumieli ekonomię, nie byliby socjalistami!”.

Choć jestem przekonana, że autorzy „dobrej  zmiany” nie rozumieją ekonomii, to jestem gotowa  trzymać kciuki za powodzenie całego planu.  Będę zaciskać palce, żeby udało się rządowi  dobrze i mądrze zainwestować bilion zł, którego  nie mamy. Pozostanę przy nadziei, że 500 mld zł  ze środków unijnych nie pójdzie na akwaparki,  lunaparki i inne cacka, tylko na potrzebne inwestycje  przemysłowe i infrastrukturalne. Naiwnie  zakładam, że tylko niewielki procent tej kwoty  zostanie zmarnotrawiony na „szyte” zamówienia  publiczne, na tzw. wydatki niekwalifikowane i na  wsparcie na przykład toruńskiej uczelni.

Będę też – choć bez wiary w powodzenie  - kibicować rządowi w staraniach o zaktywizowanie  kapitału prywatnych firm. Rząd liczy na  dużą część z 230 mld zł, które polskie firmy przetrzymują  na lokatach. Przetrzymują, bo nie są  skłonne inwestować w realną gospodarkę. Nie  są skłonne inwestować, bo obawiają się ryzyka  gospodarczego. A ono narasta wraz z destabilizowaniem  gospodarki i instytucji Państwa. Już  dzisiaj spora część przedsiębiorców i inwestorów  drży przed ewentualnością, że którejś nocy  parlament zaskoczy ich nowymi lub wyższymi  podatkami. Ryzyka tego doznały już banki, które  - zdaniem Morawieckiego - mają się z nami  podzielić swoją nadpłynnością i zainwestować  jakieś 90 mld zł w polską gospodarkę. Kolejne  kilkadziesiąt miliardów mają zaangażować w gospodarkę  spółki skarbu państwa, ale te jeśli już  wypracują jakikolwiek zysk, będą się nim dzielić z  dziurawym budżetem (dywidendy).

Rachunek się Państwu nie zgadza? Prawda,  do biliona brakuje jeszcze kilkaset miliardów,  które trzeba będzie pożyczyć, pogłębiając dług  publiczny. Tak, to na kredyt przeprowadzimy  reindustrializację gospodarki, zbudujemy statki,  które tanio sprzedamy zagranicznym armatorom,  wyprodukujemy drony, które może ktoś  kupi? Tak naprawdę pożyczymy pieniądze na  zaangażowanie ich w spółkach kontrolowanych  przez Państwo. A ja nie ufam państwowym biznesom.  Państwo w biznesie to niewypał. Nie  mam złudzeń - jeśli rządowi – jak mawiał w kabarecie  Pod Egidą Jan Pietrzak - dać w zarząd Saharę,  to za 3 lata zabraknie tam piasku!

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor ZPSB, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224696