strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 4-5/2017

  HOME    Świat Biznesu nr 4-5/2017    

Elektryzująca przyszłość czterech kółek

O aktualnych trendach i przyszłości rynku motoryzacyjnego rozmawiamy z Hanną Mojsiuk, dyrektorką działu prawno-ubezpieczeniowego spółki Mojsiuk, Stanisławem Kapralem, współwłaścicielem i prezesem Pehamotu, Piotrem Kaźmierczakiem, kierownikiem działu marketingu Grupy Gezet z Gorzowa, oraz Konradem Kijakiem, dyrektorem ds. handlowo-administracyjnych Grupy Polmotor. Redakcję reprezentują Monika Adamowska i Włodzimierz Abkowicz.

Raporty z krajowego rynku motoryzacyjnego są optymistyczne. Czy także na Pomorzu Zachodnim sprzedaż samochodów rośnie?

Hanna Mojsiuk: Z analizy rynku wynika, że od 2015 r. następuje znaczna zmiana. W sprzedaży samochodów premium odnotowujemy wzrost sprzedaży. Obserwujemy, że klienci chętnie kupują nowe samochody.

Piotr Kaźmierczak: U nas wzrost sprzedaży związany jest także z ekspansją Grupy Gezet na terenie Szczecinia. Sprzedaż rośnie także na naszym dotychczasowym rynku.

Konrad Kijak: Jest coraz lepiej. Nasze marki samochodów z roku na rok notują wzrost sprzedaży nawet o ok. 20-30 proc. W ostatnich pięciu latach wybudowaliśmy sporo obiektów. Zatrudniliśmy wielu nowych pracowników. Rynek dał nam taką możliwość. Hossa trwa i mamy nadzieję, że tak będzie w kolejnych latach.

Jakie samochody najchętniej kupują mieszkańcy regionu?

Konrad Kijak: Obserwujemy wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach. U nas najczęściej sprzedają się samochody kompaktowe.

Hanna Mojsiuk: My natomiast obserwujemy duży wzrost sprzedaży SUV-ów. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się najnowsze modele Mercedesa GLC, GLC Coupe. To jest nowy trend w samochodach premium. Ludzie pokonują coraz większe trasy, chcą wygodniej jeździć i dlatego kupują większe auta.

Stanisław Kapral: Nasz najnowszy model, który cieszy się powodzeniem klientów to Skoda Kodiaq, a więc też SUV. Warto dodać, że oferujemy również wariant siedmioosobowy. Skoda jest najchętniej wybieraną marką w Polsce i od ośmiu lat jest na czele sprzedaży samochodów osobowych. W 2016 r. Skoda sprzedała ponad 52 tys. aut. Klienci często mówią, że stosunek jakości do ceny jest w przypadku Skody bardzo korzystny.

Jak w naszym regionie wygląda sprzedaż samochodów używanych? Czy dealerzy chętnie zajmują się takimi autami?

Hanna Mojsiuk: Polityka dealerów się zmieniła. Starają się koncentrować na wielu filarach działalności. Nie tylko na samej sprzedaży aut, ale także na serwisie oraz sprzedaży różnego rodzaju form finansowania. Zależy nam, by klient, który u nas się pojawia, był kompleksowo obsłużony. Wydaje mi się, że sprzedaż samochodów używanych powoli przechodzi z komisów do autoryzowanych stacji. Sprzedajemy najczęściej samochody naszych klientów, a więc znane jest pochodzenie danego samochodu i historia jego obsługi. Coraz częściej klient, który chce kupić nowy samochód, zostawia swój poprzedni samochód u nas.

Konrad Kijak: My z kolei stworzyliśmy stronę Superpewniak.pl, która pokazuje samochody używane w pełnej ofercie. Odkupujemy tylko pewne samochody, kupione w Polsce i w Polsce serwisowane. Auta używane są sprawdzane do najmniejszej śrubki. Zauważamy taką tendencję, że klient woli przyjść po samochód używany do autoryzowanego dealera. Po to, by znaleźć coś pewnego, czyli auto z małym przebiegiem i sprawdzone przez autoryzowany serwis.

Stanisław Kapral: Sprzedaż samochodów używanych będzie rosła. Ma na to wpływ także program 500+. W naszej spółce Pehamot wprowadziliśmy korzystne zasady finansowania zakupu aut. Klient może kupić auto w leasingu, na kredyt lub płacić raty w tzw. abonamencie. W tym systemie po trzech - czterech latach może auto kupić na własność lub oddać i wziąć w tym samym systemie nowe. Nasi klienci często używają auta przez pięć, sześć lat i kupują nowe. A my ich poprzednie auta sprawdzamy, serwisujemy i sprzedajemy innych chętnym.

Jakie samochody cieszą się największym popytem. Czego oczekują od dealera klienci?

Hanna Mojsiuk: W klasie premium przede wszystkim samochodu bezpiecznego. Mercedes wprowadził specjalny program Intelligent Drive z systemami bezpieczeństwa, które nazywane są asystentami. Do takich asystentów zaliczyć można m.in. asystenta układu kierownicy, aktywny tempomat, asystenta martwego pola, asystenta rozpoznawania znaków. Szereg programów, w ten sposób eliminuje liczbę wypadków, powodują, że samochód „sam jeździ”. Jazda staje się bezpieczniejsza. Klienci zwracają także uwagę na estetykę. Teraz samochody mają bardziej opływowe kształty. Wygląd kokpitów nawiązuje do kokpitów samolotów lub jachtów. Stylistyka staje się coraz bardziej elegancka.

Stanisław Kapral: Modny stał się też kokpit z ekranem dotykowym.

Konrad Kijak:
Bezpieczeństwo, nowoczesna stylistyka - tego oczekują klienci. W Subaru, jednej z naszych marek, mamy system EyeSight. Samochód ma z przodu kamery, widzi, co się dzieje i sam reaguje w momentach kryzysowych, gdy człowiek zawodzi. Np. w odpowiednim momencie decyduje o hamowaniu. To są nowinki służące bezpieczeństwu. Zgadzam się z panią Hanną, że liczy się też design. Np. Kia, jedna z naszych marek, zrobiła pod tym względem ogromny postęp. Jest to zasługa Petera Schreyera, który był wcześniej projektantem jednej z marek premium. Czekamy na premierę modelu Kia Stinger, który zapowiada się fenomenalnie i podejmie walkę z markami premium. Kolejna nasza marka - Nissan stawia na innowacyjność, nowoczesność, miejski styl. Bardzo dobrze sprzedaje się sławny crossover Nissan Qashqai. Marka Renault w ostatnim czasie zmieniła wszystkie swoje modele. Charakteryzują się dynamiczną stylistyką, mocnymi światłami ledowymi. Naszpikowane są dużymi monitorami dotykowymi, które współpracują z kamerami 360 stopni.

Piotr Kaźmierczak:
Jeszcze kilka lat temu klienci poszukiwali pakietu elektrycznego, czyli elektrycznych szyb i klimatyzacji. Teraz to już stało się standardowym wyposażeniem, tak jak zresztą radioodtwarzacz. Dziś rozmawiamy o aktywnych tempomatach, czyli systemach, które aktywnie wpływają na bezpieczeństwo prowadzenia auta, czy też systemach automatycznego parkowania, które wyręczają kierowcę. Coraz więcej tych systemów trafia do samochodów niższych segmentów, w coraz dostępniejszej cenie.

Czy współcześni klienci pytają o auta ekologiczne?

Piotr Kaźmierczak: U każdego z producentów pojawia się jakiś model, który jest nacechowany podejściem ekologicznym. Prawdopodobnie taki jest kierunek rozwoju: odejście od samochodów napędzanych tradycyjnie, a coraz większe zainteresowanie samochodami o napędzie elektrycznym.

Czy mieszkańcy Pomorza Zachodniego już chcą kupować elektryczne auta?

Piotr Kaźmierczak: Na razie to jeszcze melodia przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że nie ma u nas rozbudowanej sieci stacji ładowania. Przypomnę w tym miejscu, że koszt naładowania samochodu elektrycznego jest dużo niższy niż koszt zatankowania auta zasilanego tradycyjnie. Aspekty ekonomiczne zadecydują w najbliższej przyszłości o wyborze samochodu elektrycznego.

Konrad Kijak:
Podam taki przykład z Polski. Wrocław wprowadza miejskie wypożyczalnie samochodów elektrycznych. Będzie tam 200 nissanów leaf. Wypożyczalnie funkcjonować będą na takiej zasadzie, jak w Szczecinie wypożyczalnie rowerów. Można będzie przejechać z punktu A do punktu B i tam zostawić auto. Pojawiły się ulgi, tak jak w Szczecinie, na parkowanie aut elektrycznych w płatnych strefach. Ale nie ma ulg podatkowych na zakup takich samochodów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje kredyt preferencyjny na zakup samochodu elektrycznego, ale to nie wystarczy.

Hanna Mojsiuk: Mercedes planuje do 2025 r., a może nawet do 2023 r., wprowadzić dziesięć modeli elektrycznych. Dzisiaj ma dwa takie modele: Mercedes B klasy Electric Drive, który ma zasięg 200 km, co oznacza, że taką odległość może przejechać do następnej stacji ładowania, oraz Smart Fortwo Electric Drive, który ma zasięg 150 km. Na 2023 r. jest planowany model S klasy o zasięgu 500 km. Główne pytanie jest takie: jakie są plany dotyczące polityki fiskalnej państwa w zakresie samochodów elektrycznych i na ile będzie rozbudowana sieć stacji ładowania?

Konrad Kijak: W naszych szczecińskich punktach dealerskich w Ustowie i na prawobrzeżu mamy już ładowarki baterii elektrycznych. Każdy klient może przyjechać i naładować samochód.

Stanisław Kapral: Skoda również przedstawia model elektryczny Vision E. Potrafi on przejechać 500 km na jednym ładowaniu. Uzyskuje maksymalną prędkość 180 km na godz. To pierwsza jaskółka auta elektrycznego. Do 2025 r.  we wszystkich modelach, jakie Skoda produkuje, będą wersje z napędem elektrycznym. Piotr Kaźmierczak: Już widać postęp technologii. Kiedyś potrzeba było kilku godzin na doładowanie takiego auta. Jeżeli ten czas uda się skrócić do maksymalnie kilkunastu minut, to auta elektryczne będą częściej wybierane przez klientów. Są cichsze, ekologiczne, zapewniają dużo lepsze osiągi i są dużo bardziej ekonomiczne.

Przyszłość to samochody autonomiczne, czyli samojezdne?

Piotr Kaźmierczak: To rzecz całkiem nowa. Widzimy, że coraz więcej systemów autonomicznych zostaje wprowadzonych do samochodu, o czym już dziś mówiliśmy. Takie rozwiązania trafiają również do samochodów coraz niższych segmentów i podejrzewam, że nie są odległe czasy pojawienia się aut, w których będzie można przełączyć tryb i kontynuować jazdę w trybie autonomicznym.

Hanna Mojsiuk:
Są pierwsze prototypy aut samojezdnych. Ostatnio słyszałam o ciężarówce Mercedesa, która pokonała kilkaset kilometrów bez kierowcy. Jednak myślę, że na dziś to nie jest jeszcze prosty temat. Jako prawnik z wykształcenia patrzę również na kwestie odpowiedzialności w różnych sytuacjach. Nasuwa się pytanie: kto będzie odpowiadał za przekroczenia drogowe czy też za spowodowanie wypadków przez takie pojazdy.

Konrad Kijak: Jest pewne, że auta autonomiczne w końcu znajdą zastosowanie w praktyce. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że wkrótce samochody będą jeździć same. Będą służyły przewożeniu niepełnosprawnych czy też komunikacji miejskiej. Kiedy kierowca jadący samotnie będzie bardzo zmęczony - będzie mógł włączyć system samojezdny

Stanisław Kapral: Skoda testuje model, który będzie mógł poruszać się bez kierowcy, samodzielnie poruszać się w korkach, czy też przejść na system autopilota na drodze szybkiego ruchu.

Na koniec zapytajmy: jakie inwestycje planują państwo w Szczecinie i województwie?

Stanisław Kapral: W ostatnim roku Pehamot przeprowadził modernizację salonu i w najbliższym czasie nie przewidujemy dalszych prac inwestycyjnych. Nasz salon wygląda pięknie, a wydatki poniesione na modernizację nie wpłynęły na cenę aut.

Konrad Kijak: Najświeższą naszą inwestycją było otwarcie dużego centrum motoryzacyjnego czterech marek przy ul. Struga w Szczecinie. W jednym miejscu mamy tam Nissana, Kię, Renault i Subaru wraz z serwisem. Mamy teraz dwa ogromne, wielomarkowe centra w Szczecinie: na prawobrzeżu i lewobrzeżu oraz salon w Koszalinie.

Hanna Mojsiuk: W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku serwis samochodów ciężarowych Mercedesa w Gorzowie. W tym roku oddaliśmy nowy salon samochodów dostawczych Van Pro przy ul. Pomorskiej w Szczecinie. Rozpoczęliśmy także modernizację i rozbudowę salonu samochodów osobowych na ul. Pomorskiej. Powinna zakończyć się w czerwcu. W niedalekiej przyszłości planujemy rozbudowę w Koszalinie, gdzie mamy trzy marki: Hondę, Peugeota, Mercedesa i centrum blacharsko-lakiernicze. Tam będzie całkowita zmiana salonu marki Mercedes. Myślę, że w ciągu dwóch lat ta inwestycja będzie zrealizowana.

Piotr Kaźmierczak: Grupa Gezet jest w przededniu otwarcia w Szczecinie obiektu całej Grupy FCA, łącznie z marką Jeep, Alfa Romeo i Abarth. Kolejną inwestycją będzie uruchomienie w pierwszym półroczu przyszłego roku w Szczecinie osobnego salonu sprzedaży marek premium Jaguar i Land Rover. Następnym etapem będzie budowa w stolicy województwa zachodniopomorskiego nowego obiektu marki Honda.

Dziękujemy za rozmowę

Fot. Michał Abkowicz

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224604