strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 11-12/2012

  HOME    Świat Biznesu 11-12/2012    

Jubileusz sentymentalny

Krótka powtórka z historii: mamy rok 1989, okrągły stół i początek nowej Polski. Nadchodzi era wolnej Polski, z gospodarką rynkową, wolnością słowa i wielkimi marzeniami na lepsze jutro.  Nieprawdopodobna eksplozja przedsiębiorczości Polaków. Nowopowstające firmy sprawnie wypełniają braki na pustych półkach, a owoce południowe, sprzęt elektroniczny i nowe samochody stają się dobrami powszechnie dostępnymi. Krajobraz gospodarczy i społeczny Polski zmienia się. Europę gonimy bardzo szybko. Uczymy się również bardzo szybko. Na każdym kroku powstają szkoły językowe. Wszyscy uczą się angielskiego. W szczytowym okresie lat 90. prawie 2,5 miliona Polaków studiuje na uczelniach wyższych.

Pierwsza na Pomorzu Zachodnim

Ten niewiarygodny skok edukacyjny stał się możliwy również dzięki powstaniu prywatnego sektora w edukacji. Niepubliczne uczelnie wyższe umożliwiły Polakom niczym nieskrępowany dostęp do wyższego wykształcenia.

Pierwszą niepubliczną uczelnią wyższą na Pomorzu Zachodnim była Zachodniopomorska Szkoła Biznesu. Pierwsza w regionie i jedna z pierwszych w Polsce – wpisana do Rejestru Uczelni Niepublicznych pod numerem 15 (dzisiaj w tym rejestrze znajduje się ponad 300 uczelni), właśnie rozpoczyna obchody 20-lecia swojego istnienia!

Prof. Wojciech Olejniczak, rektor i jeden z założycieli Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu tak wspomina ten okres z łezką w oku: - Mieliśmy marzenia i wizję stworzenia nowoczesnej, otwartej na potrzeby studentów uczelni biznesu. Uczelni kształcącej praktycznie i wyzwalającej kreatywność w biznesie. Dziś, dwadzieścia lat później, mimo, że mam piękny gabinet, ze studentami częściej „rozmawiam” przez Internet. To dzięki Platformie Wiedzy, która umożliwia naszym studentom zdalny kontakt z wykładowcami.

Cyfrowa rewolucja

W przeszłości uczelnia z trudem wygospodarowywała pomieszczenie na bibliotekę. Dziś dysponuje najnowszą literaturą, dostępem do międzynarodowych baz danych i jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce ZSPB dokonała cyfryzacji dostępu do zbiorów. Tuż obok wejścia głównego do Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu znajduje się nowoczesny inkubator akademicki i specjalne laboratorium komputerowe, w którym studenci, w ramach zajęć praktycznych, prowadzą firmy symulacyjne.
-Nasi studenci nie mają już indeksów – są im po prostu nie potrzebne.- wyjaśnia rektor Olejniczak. - Dawny „dziekanat” mamy teraz w Internecie – to nasz system „eDziekanat”. Jeden z naszych pierwszych absolwentów jest dzisiaj prezesem spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Kilkanaście lat temu, jako jedna z nielicznych niepublicznych uczelni w Polsce zainwestowaliśmy też we własną kadrę naukową. Wtedy – młodzi naukowcy, dzisiaj już doktorzy, doktorzy habilitowani i profesorowie z pasją kontynuują to, co zaczęliśmy tworzyć 20 lat temu. Mówię o tym z nieukrywaną dumą. Tu, w Szczecinie, udało nam się stworzyć nowoczesną uczelnię wyższą, na najlepszym europejskim poziomie.

Rynek edukacyjny, po okresie wielkiego bumu w latach 90-tych i przeżywał dojrzałość, a dzisiaj boryka się z wieloma trudnościami. Większość uczelni wyższych dotkliwie odczuwa skutki niżu demograficznego. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu przewidywała te zjawiska wcześniej i dobrze się do nich przygotowała. Strategia ZPSB wobec tego wyzwania koncentruje się przede wszystkim na innowacyjności.

Innowacyjna edukacja

-Z naszych badań wynika, że kandydaci na studia poszukują nowatorskich produktów edukacyjnych, powiązanych z nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi – mówi prof. Olejniczak – a w tej właśnie dziedzinie czujemy się najlepiej. Dlatego ZPSB intensywnie rozwija m.in. studia e-learningowe.

- Stworzyliśmy prawdziwe przedsiębiorstwo, które w pełni profesjonalnie „produkuje” materiały dla studentów – tłumaczy rektor Olejniczak. - Koniec z notatkami z zajęć, koniec z kserowaniem – po prostu dziś  można przejrzeć e-wykłady na ekranie własnego laptopa, albo zrobić sobie mini test próbny przed egzaminem. -Moim „konikiem” – dodaje profesor - są nasze kierunki i specjalności związane z nowoczesnymi technologiami m.in. informatyka, grafika komputerowa, inżynieria systemów informatycznych.

ZPSB współpracuje dziś z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Menedżerów Zarządzających Zasobami Informacyjnej Technologii (IAITAM), wspólnie z którym organizuje certyfikowane szkolenia dla menedżerów IT. Dla potrzeb zajęć dydaktycznych stworzono nawet specjalne autorskie  oprogramowanie, na bazie którego studenci uczą się m.in. programowania i zarządzania systemami IT w praktyce.

-Dla mnie, jako informatyka z wykształcenia i pasji to znak nowych czasów – kończy rektor swój wywód. -  Ale jest to też spełnienie moich marzeń. Tak, stałem się sentymentalny. Ale patrzę na to moje kolejne dziecko i wiem, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty! I będziemy tak trzymać dalej!

(ag)

Fot. Prof. Wojciech Olejniczak : - Moim „konikiem” są kierunki i specjalności związane z nowoczesnymi technologiami.(archiwum)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224529