strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-3/2016

  HOME    Świat Biznesu 1-3/2016    

Perłowa Gala w Danie

Już po raz 12. redakcja „Świata Biznesu” zorganizowała konkurs gospodarczy Perły Biznesu. Na gali wręczenia nagród, która odbyła się w efektownych wnętrzach oddanego niedawno do użytku hotelu Dana w Szczecinie, spotkało się blisko 200 menedżerów zachodniopomorskich firm, naukowców i samorządowców.

Tym razem mosiężne statuetki w kształcie mankietów z perłowymi spinkami trafiły do rąk Laury Hołowacz, prezesem zarządu CSL Internationale Spedition w Szczecinie, oraz Przemysława Milczarka, wiceprezesa Bilfinger Mars Offshore. Laureatów i wyróżnionych w konkursie Perły Biznesu 2015 poznaliśmy 18 lutego. Kapituła, która obradowała pod przewodnictwem prof. Anety Zelek, rektorem Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, przyznała dwie nagrody główne oraz dziesięć perłowych wyróżnień. Mecenasem wydarzenia była Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rolę partnerów przyjęły na siebie: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, firma doradcza Deloitte, firma Mercedes--Benz Mojsiuk oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mariaż biznesu i nauki

Za Wydarzenie Gospodarcze 2015 Kapituła składająca się z naukowców oraz dziennikarzy uznała uruchomienie fabryki produkującej fundamenty morskich elektrowni wiatrowych Bilfinger Mars Offshore (BMO). Jest to fabryka zlokalizowana na 20 hektarach terenów poprzemysłowych na Ostrowie Brdowskim, bardzo zawansowana technologicznie. BMO wraz z KK Wind Solution z Dąbia (wyróżnienie w konkursie Perły Biznesu 2014) i LM Wind Power z Goleniowa stał się dziś głównym dostawcą kompleksowych rozwiązań dla elektrowni wiatrowych  w Europie. Cała inwestycja BMO wyceniana jest na 90 mln euro, zaś roczna zdolność produkcyjna wynosi 100 tys. ton stali. Głównymi odbiorcami produkcji są Brytyjczycy, Niemcy i Skandynawowie. W fabryce docelowo zatrudnienie znajdzie co najmniej 500 osób.

W kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2015 Kapituła wyróżniła wprowadzenie na rynek innowacyjnych materiałów budowlanych o właściwościach oczyszczających środowisko zawierających nanocząstki. To osiągnięcie powstało z mariażu biznesu i nauki. Firma Pigment ze Szczecina oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny z powodzeniem skomercjalizowały projekt produkcji farb fotoaktywnych i tynku fotokatalitycznego, w oparciu o wykorzystanie bieli tytanowej regionalnego surowca wytwarzanego w Zakładach Chemicznych „Police” (wchodzących w skład Grupy Azoty). Taka technologia czyni produkty Pigmentu antybakteryjnymi i antyalergicznymi, dzięki czemu mają zastosowanie w szpitalach oraz obiektach przetwórstwa spożywczego. Kolejne wyróżnienie - za uruchomienie hodowli łososia atlantyckiego w źródłach geotermalnych - trafiło do firmy Jurassic Salmon z Janowa w gminie Karlice. Jest to pierwsza na świecie w pełni proekologiczna ferma hodowlana łososia atlantyckiego wykorzystująca wodę termalną sprzed 150 milionów lat. Inwestycja o wartości ponad 32 mln zł pozwala na produkcję 1000 ton łososia rocznie. Jest to największy tego typu zakład w Europie, który pozwala Polsce na podjęcie konkurencji z liderami tego rynku – dostawcami skandynawskimi. Trzecie wyróżnienie w kategorii Wydarzenie Gospodarcze trafiło do spółki Apis z Chodecza koło Włocławka oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego za wspólne przedsięwzięcie przedsiębiorców i naukowców, polegające na rewitalizacji fabryki papieru Skolwin w Szczecinie. W 2015 roku udało się zakończyć inwestycję o wartości 60 mln zł, dzięki której ponownie ruszyła produkcja papieru. Warto zaznaczyć, że Skolwin nowej generacji zapewnia 100 miejsc pracy i ok. 300 ton papieru do produkcji opakowań na dobę. „Nowy Skolwin” jest podmiotem wpisującym się w politykę rozwoju jednej ze specjalności regionalnych - biogospodarkę.

Następne wyróżnienie otrzymała firma Fosfan za rozbudowę nabrzeża fosfatowego w Porcie nad Odrą w Szczecinie. Inwestycja obejmująca modernizację nabrzeża oraz rozbudowę infrastruktury składowej o pow. 9 tys. mkw. kosztowała firmę 8 mln zł. Nowy port oddany do użytku po modernizacji w lecie 2015 roku, otworzył swoje podwoje dla większych jednostek i stwarza Fosfanowi oraz innym użytkownikom Portu nad Odrą możliwość zwiększenia przeładunków materiałów sypkich i chemikaliów płynnych. Wyróżnienia w postaci dyplomów wraz z upominkami ufundowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie odebrali podczas gali Izabela Bielak, współwłaścicielka firmy Pigment, prof. Antoni Morawski, dyrektor Instytutu Technologii Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Katarzyna Gdaniec- -Śmiłowska, pełnomocnik zarządu Jurassic Salmon, Andrzej Bloch, prezes Apis, prof. Artur Bartkowiak, dyrektor Centrum Bioimmobilizacji Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT oraz Jacek Ciubak, prezes Fosfanu.

Ponadprzeciętne osobowości

Główną nagrodę w kategorii Osobowość Biznesu 2015 otrzymała Laura Hołowacz, współwłaścicielka i prezes zarządu CSL Internationale Spedition w Szczecinie, za wieloletnie efektywne zarządzanie spółką, a głównie za skuteczne zrealizowanie projektu Stara Rzeźnia,  integrującego cele gospodarcze i kulturalne, a także stanowiącego impuls do dalszej rewitalizacji szczecińskiej Łasztowni. Wyróżnienie w tej kategorii wraz z upominkami ufundowanymi przez WFOŚiGW w Szczecinie otrzymał Sylwester Krzywiec, dyrektor generalny działającej od ponad 20 lat innowacyjnej firmy mvb ze Szczecina, za umiejętne łączenie znaczących sukcesów menedżerskich z ponadprzeciętnym zaangażowaniem we wspieranie rozwoju sportu, kultury i edukacji, w tym międzynarodowego turnieju tenisowego Pekao Szczecin Open. Wyróżnienie trafiło także do rąk Janusza Pribulki, prezesa działającej od prawie 30 lat spółki Sagra Technology w Szczecinie, za wyróżniającą się działalność menedżerską, strategiczne partnerstwo z Technoparkiem Pomerania oraz wspieranie rozwoju IT w naszym regionie. Kolejne wyróżnienie przyznano Lesławowi Siemaszce, właścicielowi i prezesowi Zakładu Budowlanego Siemaszko w Szczecinie, za ponaddwudziestoletnią, wielokrotnie wyróżnianą i nagradzaną działalność w branży deweloperskiej, a także za działalność charytatywną oraz mecenat nad przedsięwzięciami z dziedziny sportu i kultury. Czwarte, równorzędne wyróżnienie trafiło do Zbigniewa Turnaua, współwłaściciela i prezesa Winnicy Turnau w Baniewicach, za uruchomienie produkcji win, a także za udane promowanie Pomorza Zachodniego w Polsce i za granicą. W trakcie Gali laureatom pogratulowała Anna Mieczkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego

Wyróżnione start-upy i nagroda EKO

Na początku Gali dr Barbara Bartkowiak, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, mecenasa uroczystości, w rozmowie z Dariuszem Baranikiem, dziennikarzem TVP Szczecin, opowiedziała o nowych projektach kierowanej przez siebie instytucji finansowej, które przyczyniają się do rozwoju innowacyjności w regionie. Polska Fundacja Przedsiębiorczości wraz z portalem Szczecinbiznes.pl przyznały po raz drugi wyróżnienia dla początkujących przedsiębiorców „Inspirujący Start”. Otrzymały je założone niedawno firmy, które charakteryzują się przemyślanym pomysłem na biznes oraz uporem i konsekwencją w działaniu ich właścicieli.  Wyróżnienia z rąk Barbary Bartkowiak i Michała Abkowicza, wydawcy portalu Szczecinbiznes. pl, otrzymały: Agnieszka Chmielewska prezes zarządu firmy DogadamyCie.pl, Magdalena Walczyńska, właścicielka sklepu z pamiątkami Szczeciński Town Shop, oraz Erwin Urbaniak, właściciel firmy BS Haus. Po raz pierwszy w trakcie trwania uroczystości wręczono także nagrodę EKO 2015 przyznaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie za utworzenie innowacyjnego, w pełni proekologicznego zakładu wykorzystującego jurajską wodę geotermalną do hodowli łososia atlantyckiego. Nagrodę wręczył Jacek Chrzanowski, prezes WFOŚiGW a odebrała ją Katarzyna Gdaniec-Śmiłowska, pełnomocnik zarządu Jurassic Salmon.

Gratulacje od ministra

Uroczystość jak co roku przyciągnęła licznych zaproszonych gości. W hotelu Dana pojawili się m.in. posłowie na Sejm RP Piotr Misiło i Norbert Obrycki. Życzenia dla laureatów i gratulacje dla organizatorów imprezy nadesłał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz poseł RP Stanisław Gawłowski . W spotkaniu udział wzięli samorządowcy. Na gali zjawili się m.in. Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, i Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina. Licznie reprezentowany był świat nauki. Na Gali byli prorektorzy szczecińskich uczelni: prof. Witold Biedunkiewicz (ZUT) oraz prof. Andrzej Bąk (Akademia Morska). Samorząd gospodarczy reprezentował Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Zapachniało muzyką i dobrą kuchnią

Nad imprezą unosił się duch Opery na Zamku. Gości w holu hotelu Dana witały hostessy w dziewiętnastowiecznych strojach z opery Verdiego „Traviaty”, której premiera odbędzie się w odnowionej siedzibie opery w połowie marca. Powitanie gości na wejściu to niejedyny element Gali nawiązujący do premiery opery Verdiego. W trakcie koktajlu, znienacka, wmieszani w tłum gości chórzyści operowi zaintonowali fragment „Traviaty”, czym wprawili w osłupienie uczestników imprezy. Goście nagrodzili śpiewaków rzęsistymi oklaskami. Wręczenie nagród poprzedził minirecital piosenki literackiej duetu Jackpot, finalistów jubileuszowej edycji telewizyjnego talent show Must Be The Music. Katarzyna Buja i Maciej Kazuba wykonali kilka piosenek m.in. z repertuaru Ewy Bem i Kabaretu Starszych Panów. Wysoki poziom zademonstrowali nie tylko artyści, ale także kucharze restauracji hotelu Dana, którzy przygotowali niecodzienne przysmaki. Po części oficjalnej Gali goście zostali zaproszeni na koktajl, gdzie królowały takie smakołyki na gorąco, jak: ciasteczka rybne wraz z kaparami z relishem pomidorowo-paprykowym, satay z kurczaka oraz wyśmienite sajgonki z kaczki i warzywami w słodkim sosie chili. Wśród bogactwa zimnych przekąsek powodzeniem cieszyły się pate z kaczki z marmoladą z czerwonej cebuli i żurawiny oraz terrina z wieprzowiny ze szpinakiem i grzybami. Gościom Gali smakowały też przepyszne desery przygotowane przez cukiernię Asprod. Po zakończeniu koktajlu uczestników i gości imprezy żegnały hostessy, wręczając im słodkie upominki w postaci luksusowych trufli, ufundowanych przez fabrykę cukierków Dobosz z Trzebieży, zestawy podróżne Pierwszej Kliniki Stomatologicznej dr. Stanisława Gajdy oraz gustowne wizytowniki Opery na Zamku. Współorganizatorami tegorocznej Gali Pereł Biznesu byli: Piekarnia-Cukiernia Asprod, Baltica Wellness & Spa, Centrum Bene Sport, Binowo Park Golf Club, Restauracja Bohema, studio Dao, fabryka cukierków Dobosz, kwiaciarnia Esy Floresy, Agencja eventowa Event Factory, Opera na Zamku, Pierwsza Prywatna Klinika Stomatologiczna dr. Stanisława Gajdy w Szczecinie, producent pereł Perpol, Szkoła Języków Obcych Presto. Partnerami medialnymi zaś: TVP Szczecin, „Kurier Szczeciński” oraz portal gospodarczy Szczecinbiznes.pl.

PB

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224568