strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 11-12/2012

  HOME    Świat Biznesu 11-12/2012    

Piwnica pełna magii

Od ponad 20 lat sprzedaje w Szczecinie instrumenty, ale sklep „Fan” dla właściciela Grzegorza Walczyńskiego to nie tylko interes. To także sposób na wspieranie młodych talentów i ciekawych  inicjatyw kulturalnych w całym województwie. 

W centrum Szczecina, w piwnicy jednej z najpiękniejszych kamienic miasta, na ponad 500 metrach kwadratowych przejść, korytarzy i sal skrywa się prawdziwy muzyczny raj. W Salonie Muzycznym „Fan”, mieszczącego się przy ul. Św. Wojciecha 1 znajdziemy potężny asortyment instrumentów muzycznych:  gitary, perkusje, instrumenty klawiszowe, do tego nagłośnienie studyjne i sceniczne, oświetlenie i sprzęt dyskotekowy, mnóstwo akcesoriów i drobniejszego sprzętu.

Fascynacje muzyczne pana Grzegorza

- Firma powstała w 1991 roku właściwie z moich fascynacji muzycznych – mówi właściciel „Fana” Grzegorz Walczyński. – Wcześniej miałem między innymi studio nagraniowe, zdarzały mi się przygody z pracą w dyskotekach, cały czas byłem więc obecny w tym środowisku i byłem muzyką związany. Pomysł otwarcia sklepu z instrumentami podsunął mi kolega. Ja sam podchodziłem do niego początkowo dość sceptycznie. W końcu ile takich gitar miesięcznie można sprzedać? Jednak rzeczywistość znacznie przerosła moje najśmielsze oczekiwania.

Pierwszy sklep powstał przy Sikorskiego. Wtedy można było w nim kupić nie tylko instrumenty, ale także płyty i kasety. – Okazało się, że rynek jest bardzo chłonny, bo po prostu w tamtym czasie tego sprzętu nie było dużo – wspomina właściciel sklepu. – W pewnym momencie, po wejściu do Polski megastorów muzycznych, zrezygnowałem z płyt i skupiłem się na sprzęcie. Po jakimś czasie zmieniliśmy też lokalizację, na ulicę Wojciecha, gdzie działamy do dzisiaj.  Udało nam się nawiązać współpracę z kilkoma największymi producentami, między innymi Yamahą, z którą współpracujemy  do tej pory i jesteśmy liderem w sprzedaży jej sprzętu w Polsce.

Obecnie „Fan” uznawany jest za jeden z najlepiej wyposażonych i najlepszych sklepów muzycznych w Polsce. Bardzo wielu producentów zabiega o to, aby ich sprzęt był tutaj sprzedawany. Mając taki wybór właściciel stawia na uznane, światowe marki, dzięki czemu szczecinianie mają dostęp do najlepszych instrumentów. Większość swojego sprzętu zakupiła tutaj Akademia Sztuki, zaopatrują się tutaj radia, teatry, szkoły muzyczne. I to nie tylko ze Szczecina, bo do „Fana” przyjeżdżają muzycy z całego kraju. Ci, którym nie po drodze do Szczecina, mogą też skorzystać ze sklepu internetowego. Kontakt z klientami utrzymywany jest też poprzez popularne serwisy społecznościom, na których sklep jest również obecny.

Kreatywny salon

Jednak muzycy przyjeżdżają do tego niezwykłego sklepu niekoniecznie po to, żeby coś kupić. Czasem także po to, żeby wystąpić z małym koncertem… 

- Nasi klienci nie są anonimowi – mówi pan Grzegorz. – Z wieloma przyjaźnimy się od lat, regularnie nas odwiedzają. Kiedy jakaś szkoła,  instytucja czy nawet prywatna osoba kupi u nas sprzęt, staramy się utrzymać kontakt z jego użytkownikami , obserwujmy jak instrumenty się sprawdzają, wspieramy grających na nich uczniów przy okazji różnych konkursów. Często włączamy w to samych producentów instrumentów, którzy chętnie się angażują i zdarza się, że przekazują naprawdę cenne nagrody. Naszą działalność nazywam trochę żartobliwie: sprzedażą z duszą.

Sklep od początku swojej działalności uczestniczy też  w bardzo wielu przedsięwzięciach muzycznych, kulturalnych, edukacyjnych i charytatywnych. A dodatkowo jest to miejsce, w którym muzycy chętnie się spotykają, rozmawiają, oglądają nowości, a nawet koncertują przy okazji promowania jakichś nowych  produktów.  - Nie jesteśmy tylko sklepem – mówi właściciel. – Drugi obszar naszej działalności, niemal równie ważny to kreowanie wydarzeń kulturalnych i artystycznych w całym regionie. Wspomagamy szkoły artystyczne, festiwale muzyczne, różnego rodzaju konkursy. Jesteśmy stałym partnerem około 30 takich dużych, corocznych imprez.

Pianino w każdym domu

W „Fanie” zaczynało też swoją karierę wielu znanych muzyków. W swój pierwszy, profesjonalny sprzęt zaopatrywali się tutaj między innymi członkowie zespołu Hey, którzy do tej pory chętnie wpadają do piwnicy przy Św. Wojciecha. – Sprzedajemy bardzo dużo sprzętu profesjonalnym muzykom, ale chcielibyśmy zadbać też o zwykłych ludzi, dlatego włączyliśmy się do akcji „Pianino w każdym domu”, którą promujemy razem z Grzegorzem Turnauem –opowiada pan Grzegorz. -Chcemy aby w ten sposób kultura i muzyka powróciły do domów. W najbliższych planach Grzegorz Walczyński ma stworzenie salonu fortepianowego. Szuka odpowiedniego lokalu. – Wyobrażam sobie, jak ma wyglądać to miejsce – mówi. – To nie może i nie będzie zwykły sklep, ale magiczne miejsce, przepełnione muzyką i sztuką, zdecydowanie dla osób oddanych muzyce i znających się na dobrych instrumentach. Ale też dla tych, którzy dopiero chcą tego zasmakować. To będzie kolejne miejsce z duszą.

Łucja Pawłowska

Fot. Grzegorz Walczyński: - Nie jesteśmy tylko sklepem. Drugim, niemniej ważnym  obszarem naszej działalności jest kreowanie wydarzeń kulturalnych i artystycznych. (archiwum)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224733