strona główna
  Perły Biznesu 2020: Nowy termin zgłoszeń (31 maja) i rozstrzygnięcia konkursu (wrzesień 2021r.)

W związku z pandemią COVID-19 przesuwamy termin przyjmowania zgłoszeń oraz rozstrzygnięcia konkursu gospodarczego Perły Biznesu 2020. Kandydatów do tytułu osobowości i wydarzenia gospodarczego roku 2020 nadsyłać można do końca maja 2021r. Laureatów poznamy we wrześniu 2021.

Zgłoś kandydatów do nagrody w kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.>>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 10-11/2016

  HOME    Świat Biznesu nr 10-11/2016    

To był strzał w dziesiątkę!

Kolejny turniej Pekao Szczecin Open za nami. Była to dwudziesta czwarta edycja turnieju, czyli najstarszej i największej zawodowej imprezy tenisowej w Polsce. Odbyła się – podobnie jak dwadzieścia trzy poprzednie – na ziemnych kortach przy al. Wojska Polskiego.

Turniej główny, który poprzedziły eliminacje, tym razem został rozegrany nieco wcześniej, bo w połowie września. Nowy termin okazał się strzałem w „dziesiątkę”. Bo i pogoda dopisała jak nigdy przedtem. Końcówka lata była wyjątkowo przychylna. Skorzystali na niej zarówno kibice, jak i organizatorzy szczecińskiego challengera.

Absolutny rekord

Gdyby sięgnąć pamięcią, to chyba tylko w 2000 roku aura była równie łaskawa. Jednak turniej Pekao Open rozgrywany był wówczas w czerwcu! Ba, nawet wtedy niektóre spotkania przerywane były przez deszcz. Tym razem nic takiego nie miało miejsca. Złota polska jesień przełożyła się na najlepszą w historii frekwencję. Mecze z trybun obejrzało łącznie aż 25 000 osób. To absolutny rekord, który z pewnością trudno będzie poprawić. Nawet wieczorne spotkania eliminacyjne gromadziły na korcie centralnym nadkomplet publiczności. To z uwagi na boje najwyżej klasyfikowanego polskiego tenisisty w rankingu ATP - Jerzego Janowicza. Półfinalista Wimbledonu sprzed trzech lat prezentuje ofensywny styl, a techniczne niedostatki nadrabia siłą i pomysłowością na korcie. Grunt, że popularnego „Jeżyka” zawsze ogląda się z zainteresowaniem. W swojej pierwszej próbie podołał zadaniu i ku uciesze publiczności pokonał rozstawionego z nr. 5 Gruzina Nikołaja Basilaszwilego (7:5, 7:6). W kolejnej rundzie już się nie udało. Mimo wysokiego prowadzenia w drugim secie przegrał próbę nerwów, ulegając bardziej stonowanemu Włochowi Stefano Napolitano 6:3, 6:7, 4:6.

Tytuł dla Włocha

Cały turniej wygrał Alessandro Giannessi. Trzeba przyznać jedno. W tym roku był bezkonkurencyjny. Pewnym krokiem kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, nie stracił w pięciu meczach ani jednego seta i całkowicie zasłużenie zdobył tytuł mistrzowski. W finale spotkał się ze zwycięzcą sprzed dwóch lat - Niemcem jamajskiego pochodzenia - Dustinem Brownem. Czarnoskóry tenisista w pierwszym gemie zaserwował dwa asy i bez problemu wygrał do zera. Kolejny gem to zacięta, trwająca dziesięć minut, walka punkt w punkt, z której zwycięsko wyszedł ostatecznie zawodnik z Italii. I to właśnie ten moment można uznać za przełomowy dla losów meczu. Od tej pory na korcie niepodzielnie rządził już Giannessi. Włoch odpowiadał niemal na każde zagranie Niemca, skutecznie bronił się z okolic linii końcowej i cierpliwie czekał na błędy rywala. Tych natomiast z każdą minutą pojawiało się coraz więcej. Włoch wygrał ostatecznie 6:2, 6:3. Mecz finałowy Pekao Szczecin Open 2016 trwał dokładnie godzinę. – Ostatnie tygodnie są dla mnie bardzo dobre i czuję, że w końcu złapałem odpowiednią formę. – cieszył się po zakończeniu spotkania triumfator. – Czuję, że grałem bardzo dobrze i mam wrażenie, że zasłużyłem na ten puchar, a to naprawdę cudowne uczucie.

Turnau gwiazdą

W tle tenisowej rywalizacji na kortach trwał festiwal muzyczny. Zaprezentowali się na nim m.in. duet Jackpot - finalista jubileuszowej, dziesiątej edycji programu „Must Be the Music”, szczeciński Sklep z Ptasimi Piórami, energetyczni Chorzy oraz Lebowski, zaś na zakończenie amerykańskim bluesem czarował Eb Davis, prawdziwy ambasador tego gatunku muzyki na świecie. Charyzmatyczny wykonawca koncertował już ponad siedem tysięcy razy w sześćdziesięciu różnych krajach. Niezwykle żywiołowy na scenie, z doskonałym kontaktem z publicznością. Poza bluesem i soulem w swoim repertuarze ma także wiele standardów jazzowych. Jednak w opinii wielu gwiazdą festiwalu był i tak Grzegorz Turnau. Związany z „Piwnicą pod Baranami” artysta znany z takich utworów jak „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Cichosza”, „Bracka”, zaśpiewał je wszystkie w czwartkowy wieczór. W tłumnie wypełnionym namiocie już na długi czas przed koncertem nie sposób było uświadczyć miejsca siedzącego, a co lepsze stojące też były zajęte. Co gwiazda, to gwiazda…

Konieczność!

Mimo remontu obiektu przy al. Wojska Polskiego, umiejętnie zasłonięty plac budowy nie rzucał się rażąco w oczy. Odwiedzający bardziej zainteresowani byli samym tenisem, rywalizacją w turniejach towarzyszących artystów i kabareciarzy, festiwalem muzycznym, znalezieniem miejsca na szczelnie wypełnionych trybunach niż wyszukiwaniem mankamentów. A tych znowu nie sposób wytknąć organizatorom. Po raz kolejny dyrektor turnieju Krzysztof Bobala i jego zespół stanęli na wysokości zadania. Z popularności Pekao Szczecin Open cieszyć się musieli sponsorzy tytularni imprezy. Bank Pekao SA i Miasto Szczecin na pewno nie zmarnowali funduszy, a frekwencyjny rekord pokazał jeszcze jedno. Budowa nowego kortu centralnego, który pomieści jeszcze więcej osób, w przypadku takiej imprezy jak ta wrześniowa, jest nie tyle kaprysem fanów tenisa, co koniecznością.

Paweł STĘŻAŁA

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3224638